V Črnomlju temeljni kamen prizidka k domu starejših občanov
Ob Domu starejših občanov Črnomelj so danes simbolično položili temeljni kamen za izgradnjo prizidka. Z njim bodo dobili 24 novih postelj, kar bo po besedah direktorice doma Valerije Lekić Poljšak zadostovalo za trenutne potrebe. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je ob tem povedal, da je to eden od 34 podobnih projektov po državi.

Po besedah direktorice bodo vse sobe v prizidku enoposteljne, imele bodo lastno kopalnico, njihova velikost pa bo zadoščala vsem pogojem za oskrbo. "Šlo bo za moderen, lesen, skoraj nič energijski objekt, ki bo za okoli 30 odstotkov večji, kot to za tovrstne ustanove narekujejo minimalni standardi," je povedala.
Poleg sob bodo v prizidku uredili tudi servisne prostore za zaposlene in garderobe, ki jih matični dom nima, različna skladišča, večnamenski prostor in prostor za izvajanje storitev na področju dolgotrajne oskrbe, je povedala.
Projekt je trenutno še v fazi izbire izvajalca, saj tečejo pogajanja z edinim ponudnikom. "Če bo šlo vse, kot bi moralo iti, računam, da bomo pogodbo podpisati 9. maja, še isti mesec pa začeli gradnjo," je dejala. Gradnja naj bi trajala okoli eno leto.
Ocenjena vrednost projekta je šest milijonov evrov, od česar bo okoli 2,9 milijona evrov iz evropskega mehanizma za odpornost in okrevanje zagotovilo ministrstvo za solidarno prihodnost, del denarja bo prispeval sam dom, manjkajoči delež pa bodo skušali dobiti bodisi iz državnega proračuna bodisi z zadolžitvijo.
Ko bo prizidek končan, bodo lahko skupaj zagotavljali oskrbo za 188 oskrbovancev, kar bi po besedah direktorice moralo zadoščati za potrebe občin Črnomelj in Semič, ki jih pokriva dom.
Po besedah ministra Maljevca je projekt eden od 34 podobnih projektov, ki trenutno potekajo v državi, kar je predvsem posledica intenzivnega dela na tem področju. "Lahko povem, da smo v tem mandatu skupaj za investicije v domove za starejše namenili več kot 200 milijonov evrov," je povedal.
Maljevac se je sicer še pred položitvijo temeljnega kamna sestal na delovnem srečanju z belokranjskimi župani, vodstvom doma ter vodstvom Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina. "Pogovor je tekel predvsem o dolgotrajni oskrbi na domu. Pogovarjali smo se o tem, kje trenutno smo. Razprava je bila dobra, razjasnili smo kar nekaj dilem in se dogovorili, da se bomo v prihodnjih mesecih še kdaj sestali," je minister povzel vsebino sestanka.
Maljevac ni seznanjen s prodajo domov za starejše SeneCure
Simon Maljevac ni seznanjen z odločitvijo SeneCure, ki po poročanju spletnega portala Necenzurirano prodaja drugo največjo zasebno mrežo domov za starejše v Sloveniji. "Verjamem, da bodo domovi poslovali še naprej," je ocenil danes ob polaganju temeljnega kamna za prizidek k Domu starejših občanov Črnomelj.
"Sam o tem nisem bil seznanjen, bomo pa seveda to preverili," je dejal Maljevac. Pri tem je dodal, da je v osredju delovanja ministrstva "kakovostna obravnava stanovalk in stanovalcev, ki so v domovih za starejše".
Spletni portal Necenzurirano je danes namreč poročal, da SeneCura prodaja sedem domov za starejše v Sloveniji. Kot so navedli, je avstrijska skupina SeneCura pred leti kupila tri domove s koncesijo. Poleg tega si je leta 2021 zagotovila pet koncesij za domove, ki jih ni zgradila, tudi v Šentjerneju in Krškem. So pa nazadnje odprli dom v Pivki, pred tem pa v občini Hoče-Slivnica in Žireh ter zgradili dom v Komendi. SeneCura je sicer del francoske družbe Emeis.
Kot je danes pojasnil Maljevac, koncesije za institucionalno varstvo v domovih za starejše niso prenosljive. Dodal je, da v tem mandatu ni razpisal niti ene takšne in nima niti namena. "Verjamem, da mora biti temelj dolgotrajne oskrbe javna mreža, ki sloni na javnih zavodih," je še dejal.
Minister danes tudi v DSO Novo mesto

Minister Simon Maljevac je danes popoldne sicer obiskal tudi 𝐃𝐨𝐦 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐞𝐣𝐬̌𝐢𝐡 𝐨𝐛𝐜̌𝐚𝐧𝐨𝐯 𝐍𝐨𝐯𝐨 𝐦𝐞𝐬𝐭𝐨, kjer so potekale kuharske delavnice 𝑂𝑘𝑢𝑠𝑖 𝑠𝑣𝑒𝑡𝑜𝑣, na katerih je nekaj deset udeležencev pripravljalo azijske, ukrajinske in balkanske jedi. Te so pripravljali migrantski delavci iz različnih kulturnih okolij, ki živijo in delajo v dolenjski prestolnici.
Minister je poudaril 𝐩𝐨𝐦𝐞𝐦𝐛𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐮𝐬𝐩𝐞𝐬̌𝐧𝐞𝐠𝐚 𝐯𝐤𝐥𝐣𝐮𝐜̌𝐞𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚 𝐭𝐮𝐣𝐢𝐡 𝐝𝐞𝐥𝐚𝐯𝐜𝐞𝐯 𝐯 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐧𝐚 𝐨𝐤𝐨𝐥𝐣𝐚. Posebej je pozdravil pomembno vlogo, ki jo imajo tuji delavci pri delovanju domov za starejše, kjer se država sooča s pomanjkanjem kadrov.

Kuharske delavnice so potekale v sklopu projekta 𝑀𝑜𝑗𝑎 𝑝𝑜𝑡, ki 𝐬𝐩𝐨𝐝𝐛𝐮𝐣𝐚 𝐦𝐞𝐝𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐧𝐢 𝐝𝐢𝐚𝐥𝐨𝐠 𝐢𝐧 𝐩𝐨𝐯𝐞𝐳𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐦𝐞𝐝 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐧𝐨 𝐬𝐤𝐮𝐩𝐧𝐨𝐬𝐭𝐣𝐨 𝐭𝐞𝐫 𝐦𝐢𝐠𝐫𝐚𝐧𝐭𝐢. Projekt, katerega naročnik je Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov, je financiran iz sredstev evropskega Sklada za azil, migracije in vključevanje ter proračuna Republike Slovenije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se