Trebanjski zdravniki napovedali odpovedi za 1. september; župane prijavili protikorupcijski komisiji
Pred jutrišnjo novinarsko konferenco občin ustanoviteljic Zdravstvenega doma (ZD) Trebnje, to so občine Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog - Trebelno, je zdravnik iz trebanjskega ZD Zdenko Šalda v imenu civilne iniciative Varstvo in zdravje Komisiji za preprečevanje korupcije prijavil župane občin Trebnje Matejo Povhe, Mokronog – Trebelno Franca Glušiča in Šentrupert Tomaža Ramovša ter predstavnike občin v svetu zavoda Nina Zajca, Špelo Smuk, Branka Longarja in Blanko Pust zaradi uničevanja Zdravstvenega doma Trebnje, poskusov postopne privatizacije in preusmerjanja finančnih sredstev za javno zdravstvo v drug namen.

Kot nam je sporočil Zdenko Šalda, so se na zdravniškem sestanku v petek, 11. julija, zdravniki soglasno odločili, da bodo 1. septembra vsi dali odpoved delovnega razmerja, če Karmen Lukše ne bo več direktorica Zdravstvenega doma Trebnje.
Prijava protikorupcijski komisiji
Zdenko Šalda med drugim v pismu protikorupcijski komisiji piše, da je »Franc Glušič na seji sveta ustanoviteljic izjavil, da mu je popolnoma vseeno, če imajo v Mokronogu družinskega zdravnika iz zdravstvenega doma ali pa zasebnika«. Ko so želeli, da se njegova izjava zapiše v zapisnik, je z grožnjo to preprečil, pravi Šalda in nadaljuje, da ko sta dva zdravnika naredila specialistični izpit iz družinske medicine, se je pokazala zakonita možnost, da se jima nekoliko dvigne plača. »Glušič ni hotel dati soglasja, ki je bilo potrebno v postopku, češ, da si zdravniki tega ne zaslužimo. S tem dejanjem je zagotovo znižal motivacijo mladih zdravnikov, da bi ostali v ZD Trebnje«.

Zobozdravnik v Trebnjem
Zdravnik Zdenko Šalda je v celotnem pismu protikorupcijski komisiji zelo neposreden in opisuje več pripetljajev, ki naj bi se zgodili. Tako nadaljuje: »Eden od zobozdravnikov koncesionarjev se je polovično upokojil in vrnil polovico koncesije. Skladno z zakonodajo je bilo najprej Zdravstvenemu domu Trebnje ponujeno, da sprejme sproščen zobozdravstveni program. Ker sta se dve zobozdravnici vračali s porodnega dopusta, je direktorica ZD Trebnje Karmen Lukše z veseljem sprejela ponujeni program. Županja Trebnjega Mateja Povhe je direktorico poklicala na zagovor. Nadrla jo je, kako si sploh drznemo kandidirati za program, rekoč, da so naši zobozdravniki tako zanič, da ona nikoli ne bi šla k njim. Po informacijah, ki jih ne moremo dokazati, je zobozdravstveni program obljubila zasebnemu koncesionarju.«
Dodani program družinske medicine
Šalda v pismu komisiji opisuje tudi zagate okoli dodatnega programa družinske medicine. »ZD Trebnje je na javnem razpisu ZZZS pridobil dodaten program družinske medicine. Na razpis se je neuspešno prijavil tudi zasebni koncesionar iz Šentruperta. Na 8. seji Sveta zavoda ZD Trebnje, ki je bila 22. 1. 2025, se je direktorici Karmen Lukše med drugim očitalo, da je s pridobitvijo dodatnega programa družinske medicine zdravstveni dom zasledoval lastne finančne interese, ki niso skladni z namenom programa in cilji javnega zdravstvenega sistema. Kasneje ji je bilo zagotovljeno, da se bo umaknilo poziv k njenemu odstopu, če bo program družinske medicine prepustila zasebnemu koncesionarju iz Šentruperta. Županu Občine Šentrupert Tomažu Ramovšu je bilo ponujeno, da bi pridobljeni program družinske medicine Zdravstveni dom Trebnje izvajal v Šentrupertu, vendar ga ponudba ni zanimala.«
Pogrom se je začel po pismu premieru
Zdenko Šalda piše tudi, da je »zaradi odprtega pisma predsedniku vlade z dne 6. 1. 2025 padla odločitev, da je potrebno direktorico ZD Trebnje Karmen Lukše takoj zamenjati. Na 8. seji Sveta zavoda ZD Trebnje, ki je bila 22. 1. 2025, so predstavniki občin v Svetu zavoda ZD Trebnje direktorico Karmen Lukše zaradi desetih domnevnih nepravilnosti pozvali k odstopu. Izkazalo se je, da ne gre za nobene nepravilnosti. Zaradi tega so župani sklenili, da bodo poskusili z izrednim notranjerevizijskim pregledom poiskati kakšno nepravilnost. Končno poročilo o izvedbi izrednega notranjerevizijskega pregleda za Zdravstveni dom Trebnje je bilo 15. 6. 2025 poslano vsem županom. Izredni notranjerevizijski pregled ni našel nobenih relevantnih nepravilnosti.«
Ali je bil odstop Lukšetove sprejet?
Zdravnik Šalda izpostavlja tudi nekaj nejasnosti glede sprejetja odstopa direktorice Lukšetove. Takole razmišlja v svojem pismu protikorupcijski komisji: »Na omenjeni seji je pod točko razno predsednica Sveta zavoda obvestila, da je dobila odstopno izjavo direktorice z današnjim dnem in jo je prebrala. Po mnenju Boštjana Sladiča, predstavnika Občine Šentrupert v Svetu zavoda, bi bilo potrebno sklepati o tem ali odstopno izjavo sprejmejo ali ne. Predsednica Sveta zavoda je podala na glasovanje predlog naslednjega sklepa: Ali se sprejme odstopno izjavo direktorice Zdravstvenega doma Trebnje? ZA sklep so glasovali člani Sveta zavoda, predstavniki občin Trebnje, Mirna in Šentrupert, PROTI pa so glasovali predstavnik občine Mokronog – Trebelno, predstavnica ZZZS in predstavniki zaposlenih. Odstopna izjava torej s sklepom ni bila sprejeta. Po glasovanju se je oglasila Blanka Pust, predstavnica občine Mirna in menila, da ni pravi postopek, da Svet zavoda glasuje ali se sprejme odstopno izjavo ali ne. Očitno je, da so se predstavniki občin Trebnje in Mirna ušteli, ker niso računali, da odstopna izjava na glasovanju ne bi bila sprejeta.«
Kdo si prizadeva za preselitev
V pismu protikorupcijski komisiji zdravnik Zdenko Šalda piše tudi o selitvi policijske postaje Trebnje na novo lokacijo in preselitvi dela programa ZD-ja v to (obnovljeno) stavbo. »Županja Mateja Povhe možnost edine ustrezne rešitve širitve Zdravstvenega doma Trebnje na lokacijo Policijske postaje Trebnje vztrajno zavrača. Izgovarja se na Ministrstvo za notranje zadeve, češ, da ta ne načrtuje preselitve policijske postaje. Pri tem pa je prikrivala, da je pismo o nameri, s katerim bi občina zagotovila zemljišče za gradnjo nove policijske postaje, Ministrstvo za notranje zadeve pa bi obstoječo policijsko postajo predalo zdravstvenemu domu, minister Aleš Hojs podpisal že leta 2021. Civilna iniciativa VARSTVO IN ZDRAVJE si je namreč prizadevala, da bi Občina Trebnje pismo o nameri ponovno poslala Ministrstvu za notranje zadeve. Če širitev Zdravstvenega doma Trebnje ne bi bila realizirana, bi ostalo neporabljenih 4 milijone evrov, ki jih je ZD Trebnje prihranil za širitev.«
Podpora Fidesa
Podporo zaposlenim v ZD Trebnje so danes izrazili tudi v sindikatu Fides in hkrati pozvali k ukrepanju ministrstva. Delo trebanjskih zdravnikov je po mnenju sindikata ''strokovno, odgovorno in usmerjeno v dolgoročen razvoj ter dobrobit pacientov.'' Ministrstvo za zdravje Fides poziva, da kot regulator zdravstvene dejavnosti ''nemudoma ukrepa in vzpostavi proces mediacije, zagotovi pogoje za nemoteno delovanje zavoda, prepreči škodljivo politično vmešavanje v strokovno avtonomijo ter zaščiti javni interes pacientov ter zaposlenih.''
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se