V Semiču bo prvi izobraževalni center za glive v Sloveniji
V Semiču bodo prihodnje leto odprli prvi izobraževalni center za glive v Sloveniji. V njem bo razstava 80 gliv, pa delavnice in izobraževanja za vse generacije.
V Semiču prihodnje leto načrtujejo odprtje prvega izobraževalnega centra za glive v Sloveniji. V njem bodo na voljo podrobne informacije o glivah, te pa si bo mogoče tudi ogledati. Del centra bo namreč tudi razstava 80 liofiliziranih gliv, je povedala predsednica Belokranjskega gobarskega društva Iva Konda.
Kot je dejala, Slovenija takšnega centra še nima, si ga pa zasluži, posebej ker gre za zelo razvejano področje. "90 odstotkov vseh rastlin na planetu Zemlja je namreč tako ali drugače povezano z glivami. Te niso pomembne zgolj za prehrano, ampak tudi za kmetijstvo, medicino in druga področja," je povedala.
Ureditev centra je del širšega projekta, v katerega sta poleg Belokranjskega gobarskega društva vključena še Občina Semič kot vodilna partnerica in podjetje Fungalist. Njegov namen je izobraževati o glivah in njihovi uporabi ter pomenu ohranjanja narave nasploh.
Center bodo predvidoma februarja prihodnje leto uredili v Muzejski hiši v Semiču. Vključen bo v obstoječo stalno razstavo Narava Bele krajine. V njem si bo mogoče ogledati 80 liofiliziranih gliv, ki jih je Mikološka zveza Slovenije predpisala za pridobitev naziva determinator pripravnik. V njem bodo pripravljali tudi različne delavnice ter izobraževanja in predstavitve.
Center ne bo zanimiv le za tiste, ki redno nabirajo in užiivajo gobe, ampak tudi širše, meni Konda. "Zanimiv bo za vse ljubitelje narave, mlajše in starejše, pa tudi turiste. Ozaveščal bo o pomenu gliv za naš planet, spodbujal trajnostno ravnanje z naravnimi viri in lokalno samooskrbo ter ohranjal dediščino. Hkrati bo to edinstvena turistična atrakcija in priložnost za izobraževanje obiskovalcev tudi o spoštljivem odnosu do narave, predvsem na področju zaščite in varovanja gliv," je povedala.
V okviru projekta so že izvedli nekatere strokovne delavnice, še več jih načrtujejo. Gobarsko društvo je izdalo tudi knjigo Življenje s predniki: občutimo veličino vaške dediščine (na primeru Osojnika), ki so jo skupaj s projektom sinoči predstavili v vaškem središču na Osojniku pri Semiču.
Knjiga bralca najprej popelje v svet gliv in nabiralništva, ki je v Beli krajini globoko zasidran v tradicijo. Dragocen je zgodovinski oris vasi med 14. in 20. stoletjem, ki ga je pripravil zgodovinar dr. Janez Weiss. Posebno mesto v knjigi pripada domači hrani in starim jedem, pripravljenim iz preprostih, lokalnih sestavin, po receptih, ki so se ohranili iz roda v rod.
Branje poglavij o kmečkih opravilih, domači obrti, vaških anekdotah in starih igrah nas popelje v čas, ko je bila skupnost še tesno povezana, delo pa prepleteno z druženjem, pripovedovanjem, pesmijo in smehom.
Knjiga se zaključi s slovarjem več kot petsto starih narečnih besed in z bogatim fotografskim gradivom, ki prvič na enem mestu predstavljajo dragoceno kulturno dediščino vasi: hiše, zidanice, dogodke in ljudi nekoč in danes.
Celoten projekt je vreden 172.000 evrov, od česar bo 80 odstotkov prek LAS Dolenjska in Bela krajina iz Evropskega sklada za regionalni razvoj sofinancirala EU.
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.