Lotrič na Javorovici: »Delo mora biti vir dostojanstva, ponosa in napredka«
Kot marsikje je za 1. maja danes tudi na Javorovici potekalo tradicionalno srečanje ob mednarodnem prazniku dela.

Pripravila ga je Občina Šentjernej in v njenem imenu je zbrane nagovoril župan Jože Simončič, slavnostni govornik pa je bil predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič.
Nekaj tisoč domačinov in obiskovalcev od vsepovsod se je že zgodaj dopoldne podalo v to najvišje ležečo dolenjsko vasico, nekateri z avtomobili, drugi s kolesi, mnogi pa tudi peš, saj so bili zopet organizirani pohodi iz Gorenjega Vrhpolja in Mihovega. Javorovica jih je pričakala v sončku.

Delavske pravice pogosto pod pritiskom
Slavnostni govornik Marko Lotrič se je v nagovoru dotaknil predvsem vsebine mednarodnega praznika dela, spomnil pa je tudi na preteklost in podal razmislek o prihodnosti. Poudaril je pomen spoštovanja do dela, dostojnega plačila ter sodelovanja med delodajalci in zaposlenimi. Izpostavil je zgodovinske boje delavstva za osnovne pravice, kot so osemurni delovnik, minimalna plača in plačan dopust, ter opozoril, da so te pravice še danes pogosto pod pritiskom.

»Mnoge pridobitve so danes ogrožene ali kršene, zato delavski boj še zdaleč ni zaključen,« je poudaril Lotrič in opozoril tudi na sodobne izzive, kot so nepoštene oblike prekarne zaposlitve, digitalno izkoriščanje in pretirana delovna obremenjenost.
Dober in predan zaposleni ima veliko moč
Lotrič je poudaril, da uspešna podjetja temeljijo na zaupanju in sodelovanju med delodajalci in zaposlenimi ter da ima »dober in predan zaposleni veliko moč«. Opozoril je na škodljivost praks, kot je izkoriščanje delavcev, in izpostavil, da si podjetja danes pogosto konkurirajo za kader z boljšimi pogoji dela – kar lahko za zaposlene pomeni pozitivne spremembe.
Odvisnost v procesu dela je obojestranska. »Ko iščemo ustrezne rešitve, lastniki podjetja in zaposleni niso in ne smejo biti na nasprotnih straneh. V kolikor dovolimo, da se odnosi med obema skupinama prikažejo kot konflikt, izgubljamo vsi,« je prepričan predsednik DS RS, ki meni, da lastnik brez zaposlenih ne more ustvarjati svojih proizvodov, na drugi strani pa je vsak človek zainteresiran, da dela v dobrem podjetju, saj bo le tako lahko uporabil in nadgradil svoje znanje, si s tem zagotovil prihodek ter hkrati čutil, da je cenjen. Za uspeh sta pač potrebna oba.

Obsodil sovražni govor in zaničevanje do zdravnikov, javnih uslužbencev …
Marko Lotrič je v nagovoru opozoril na nesprejemljiv pojav v naši družbi in na precej grobo retoriko na račun posameznih kategorij zaposlenih, »ko na primer nekateri najvišji predstavniki oblasti zdravnike označujejo za dvoživke ali celo parazite. V javnosti se za javne uslužbence pogosto uporablja oznaka, da so le strošek ali lenuhi. Na podoben način se stigmatizira mnoge prejemnike socialne pomoči, tudi tiste, ki so se resnično znašli v velikih stiskah. Taka govorica je nevarna in neprimerna – še posebej, ko prihaja iz ust vplivnih ljudi na oblasti. Takšen javni diskurz ustvarja velike napetosti v družbi in je škodljiv za državo.«
Zavzel se je za spoštljiv javni dialog in poudaril, da voditelji s svojim zgledom oblikujejo javni prostor. »Ohranimo spoštljiv dialog – tudi v raznolikosti mnenj – in zavrnimo sovražni govor, ki razkraja tkivo naše družbe,« je pozval.

Pravičnost pri upokojevanju
Predsednik DS RS Marko Lotrič je posebej opozoril tudi na pomen premišljene pokojninske in davčne politike, ki mora biti pravična in vzdržna. »Delo ne sme biti pretirano obremenjeno, premoženje in kapital pa naj bosta pravično obdavčena. Le tako bomo preprečili, da bi uspešni podjetniki imeli občutek, da jih uspeh kaznuje, ali da bi zaposleni začeli verjeti, da se delo ne izplača,« je dejal in poudaril je, da je visoka zaposlenost ključ do stabilnega pokojninskega sistema in da mora davčna politika spodbujati tako delo kot podjetništvo.
»Naj vsem nam, od delavcev, kmetov, upokojencev do mladih, ta praznik ne bo le spomin, ampak tudi navdih – za prihodnost, v kateri pošteno delo ne bo le sredstvo preživetja, temveč vir dostojanstva, ponosa in napredka. Delo se mora splačati!,« je sklenil Lotrič.
Jože Simončič: pravična solidarnost
Zbrane je nagovoril tudi šentjernejski župan Jože Simončič in poudaril, da je delo vrednota, ki je temelj samostojnosti in osebnega dostojanstva vsakega človeka. Pomembno pa je tudi pošteno vrednotenje dela in poštena delitev rezultatov dela, ki v družbi vzpostavljata mir, blaginjo, sodelovanje med ljudmi in solidarnost.
»Socialni dogovor je med ljudmi sprejet in spoštovan le v kolikor je solidarnost pravična in utemeljena na resničnih potrebah,« je dejal šentjernejski župan in ob tem izpostavil dve izstopajoči dejstvi v Sloveniji, o katerih delavni ljudje veliko razpravljajo.

Tisti, ki delajo, naj živijo bolje
Pogosto vlada porušeno razmerje med dohodkom zaposlenega oz. pokojnino za polno delovno dobo in višin nekaterih oblik socialnih pomoči - vedno pogosteje prihaja namreč do situacij, da tisti, ki delajo in ustvarjajo ali pa so nekoč delali in ustvarjali, živijo v slabši ekonomski situaciji od nekaterih, ki so sicer delovno zmožni, pa niso delovno aktivni; ter uveljavljeno prepričanje pri odločevalcih, da socialna pomoč ne pripada zgolj tistim, ki se zaradi starosti ali zdravstvenega stanja ne morejo sami preživljati, temveč tudi vsem ostalim, ki so dela zmožni, pa ne želijo delati in pričakujejo, da jim socialna pomoč družbe navkljub temu avtomatično pripada.
Mnogi se delu izogibajo
»Na vsak način bi morali dostojno poskrbeti za vse, ki so nekoč s svojim delom skrbeli za razvoj družbe, prav tako je prav dostojno poskrbeti za vse, ki sami resnično ne zmorejo poskrbeti za sebe in svoje bližnje. Menim pa, da kot družba nismo dolžni v enaki meri avtomatično poskrbeti tudi za tiste, ki so dela zmožni, pa se tej pravici odpovedujejo oz. obvezi izogibajo,« meni Jože Simončič in dodaja, da pri presojanju zmanjkata sorazmernost in pravičnost.

Koliko stane otrok, upokojenec in potepuški pes
Navedel je podatke o razporejanju denarja pri nas, ki so težko razumljivi: Na mesečni ravni stane oskrba otroka v vrtcu okrog 700 eurov, oskrba pokretnega starostnika v domu za starejše okrog 1000 eurov, odlov in oskrba enega potepuškega psa v zavetišču za živali, ki ga morata kriti občina in država, pa več kot 1.100 eurov.
»Praznik dela je priložnost za krepitev zavedanja, da je delo pravica in privilegij, obenem pa tudi dolžnost za vse dela sposobne,« je še poudaril šentjernejski župan Jože Simončič in spomnil na verz dolenjskega pesnika Toneta Pavčka: »Sreča ni v glavi in ne v daljavi, ne pod palcem skrit zaklad. Sreča je, ko se delo dobro opravi. In ko imaš nekoga rad.«

Zbrani na Javorovici so na prireditvi uživali tudi v pestrem kulturnem programu in dobri hrani ter seveda v lepi naravi in druženju, skratka praznik dela še tudi popoldne mineva v prijateljstvu in prešernem razpoloženju.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se