© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Imajo pravico
Čas branja 4 min.

Posebne vrste turizma na Otočcu: Poleti ga zasedejo Romi


Igor Vidmar
27. 7. 2025, 05.50
Posodobljeno
06:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Območje nekdanjega kopališča in avtokampa ob gradu Otočec poleti zasedejo Romi. Zakon jim kopanja in zadrževanja ob reki tako kot drugim državljanom ne prepoveduje. Najpogostejše kršitve pa so onesnaževanje, kampiranje in krivolov.

otoska-jasa
DL
Na tleh ležijo različne stvari.

Jasa na Otočcu z otokom, ki so ga prvi novomeški taborniki poimenovali Avstralija, v neposredni bližini gradu Otočec je bila nekoč priljubljeno kopališče, kamor je poleti poleg domačinov zelo rada na kopanje zahajala novomeška mladež pa tudi družine so tam našle prostor za piknik ob reki, da o festivalih Rock Otočec ne govorimo. Pa kamp nekoliko niže, kjer so, ko je bila takratna avtocesta bratstva in enotnosti še najpomembnejša povezava med zahodno in jugovzhodno Evropo, prespali številni evropski popotniki. Kamp je že davno zaprt in ga z jaso s kopališčem vsako poletje zasedejo Romi iz vse Dolenjske pa tudi s Kočevskega in iz Posavja. Za seboj pustijo kupe odpadkov, bližnji gozd je »zaminiran« z iztrebki. 

Jaso oziroma kopališče so dolga leta kot najemnik oziroma podnajemnik upravljala takratna Krka Zdravilišča oziroma so to pozneje še nekaj časa za občasne družabne ali športne dogodke uporabljale Terme Krka, vendar se to že več kot deset let ne dogaja. Tam je poleti dlje časa obratovala tudi okrepčevalnica, imeli so tuše in še kakšno malenkost, ki jo potrebujejo kopalci. Danes vsega tega ni več. Terme Krka za upravljanje kopališča, kar po današnjih standardih ne bi bilo niti približno tako enostavno, kot je bilo na primer pred kakšnimi štiridesetimi leti, razumljivo nimajo interesa, saj se ta dejavnost tudi ne ujema najbolj z dejavnostjo gradu Otočec, bi bili pa najbrž veseli, če bi bilo območje urejeno in bi se tam lahko sprehodili njihovi gostje, a to je že druga zgodba.

otoska-jasa
DL
Zapornica na poti, ki pelje proti otoški jasi, je že dolgo časa poškodovana.

Moteče, toda ...

Stalna poletna prisotnost Romov na nekdanjem kopališču in v kampu moti predvsem domačine, ki otoškega kopališča ne morejo več uporabljati oziroma si tja niti ne upajo. Vendar Romom obiska kopališča ne morejo prepovedati, saj imajo po Zakonu o vodah tako kot drugi državljani pravico do splošne rabe voda, ki obsega zlasti rabo vodnega ali morskega dobra za pitje, kopanje, potapljanje, drsanje ali druge osebne potrebe.

Kljub temu policija na območju nekdanjega kopališča pri gradu Otočec in v okolici, kjer je tudi nekdanji kamp, ukrepa v okviru svojih zakonskih pristojnosti, kadar zazna kršitve. Gre za območje, ki je opredeljeno kot površina za rekreacijo in šport, zato je pomembno, da se tam ohranjajo javni red, čistoča in varnost. Policisti ukrepajo zlasti ob nepravilnem parkiranju, vožnji v naravnem okolju, beračenju in kampiranju na javnem kraju. Policija na tem območju v poletnih mesecih, ko se poveča obisk javnih površin ob reki Krki, izvaja poostren nadzor, še posebej ob koncih tedna in v času šolskih počitnic. Poleg rednih patrulj policisti, kadar gre za kršitve, ki ne spadajo neposredno v njihovo pristojnost, sodelujejo tudi z drugimi pristojnimi službami, kot so občinska inšpekcija, ribiški čuvaji ali drugi pristojni nadzorniki.

otoska-jasa
DL
Smetišče ob gozdu na otoški jasi

Kot pojasni predstavnica za stike z javnostjo na novomeški policijski upravi Alenka Drenik Rangus, so najpogosteje zaznane kršitve na tem območju nepravilno ravnanje z odpadki, kar bistveno vpliva na videz in uporabnost javnega prostora, vožnja v naravnem okolju, kjer ni ustrezno urejene prometne infrastrukture, kurjenje na prostem, nepravilno parkiranje, občasno tudi beračenje ali neprijavljeno kampiranje. 

Kaj lahko storita policija in redarstvo

»Glede kampiranja velja opozoriti, da to po definiciji pomeni taborjenje oziroma postavljanje šotorišč ali drugih zasilnih objektov za začasno prenočevanje. Na Otočcu sicer ni označenega prostora za kampiranje, prav tako občinski odloki ne določajo izrecno, da je kampiranje dovoljeno. A glede na to, da na tem območju ne zaznavamo postavljanja šotorov ali drugih struktur za prenočevanje in se obiskovalci pogosto zvečer vračajo domov, ni vedno podanega zakonskega elementa kampiranja, ki bi omogočal sankcioniranje,« pojasnjuje Alenka Drenik Rangus. »Čeprav je prisotnost posameznikov iz nekaterih skupin na javnih površinah lahko moteča za nekatere obiskovalce, je treba poudariti, da policija ukrepa ne glede na pripadnost posameznika vedno, ko zazna dejansko kršitev predpisov. Policija vse uporabnike prostora poziva k spoštovanju pravil in skrbi za okolje, saj je ohranjanje javnega reda in varnosti skupna odgovornost vseh.«

Nadzor nad dogajanjem na območju ob reki Krki na Otočcu opravlja tudi redarstvo Mestne občine Novo mesto. Redarji v skladu s predpisi ukrepajo ob parkiranju na javnih zelenih površinah in površinah, ki niso namenjene prometu vozil, ob nedostojnem vedenju, vandalizmu, beračenju in kampiranju na javnem kraju. »Po Odloku o javnih površinah nadzorujemo onesnaževanje javnih površin z iztrebki, po Zakonu o zaščiti živali nadzorujemo fizično varstvo psov na javnih krajih, po Zakonu o varstvu okolja pa imamo pristojnosti tudi ob odmetavanju odpadkov oziroma njihovem puščanju v okolju in smetenju. Redarstvo v teh primerih ukrepa z izrekom sankcije ali, če so izpolnjeni pogoji, izreče opozorilo. Kadar gre za mladoletne osebe, se poda predlog na pristojno sodišče,« o ukrepih redarstva pove direktorica Skupne občinske uprave občin Dolenjske in Bele krajine Brigita Železnik.

otoska-jasa
DL
Odpadna embalaža v Krki ob nekdanjem tako imenovanem pasjem otoku

Redarstvo na tem območju opravlja tudi poostren nadzor. Vsakodnevno izvajajo nadzor v okolici gradu Otočec in jase, s čimer tudi preventivno vplivajo na upoštevanje javnega reda in miru, večkrat na mesec pa opravljajo tudi skupne patrulje s policisti. »Na kraju samem v okviru pristojnosti redarstva najpogosteje zaznavamo kršitve mirujočega prometa, varstva okolja (smetenje) in javnega reda in miru (kampiranje). Navedene kršitve se pojavljajo zlasti poleti. Spomladi pa občasno zaznavamo ribolov brez ribolovne dovolilnice. Kršilci večinoma upoštevajo opozorila in odredbe redarjev brez posebnosti ali zapletov,« še doda Brigita Železnik.

Zemljišče, na katerem je tudi jasa oziroma kopališče, je v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, ki tisti del parcele, na katerem je še mogoča kmetijska raba, oddaja v najem, del ob reki pa iz razumljivih vzrokov ni primeren za kmetovanje, zato mora zanj poskrbeti sklad sam, kar pomeni, da mora območje očistiti odpadkov, to pa tudi kar nekaj stane. Na račun davkoplačevalcev, se razume.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.