Živali na ekološkem otoku: Odvržene, povožene, pozabljene
Pretresljivo, žalostno in nehumano. Tako bi lahko opisali prizor, na katerega je pred kratkim pri ekološkem otoku na Drganjih selih pri odcepu za Ljuben naletela občanka, ko se je popoldne vračala iz svoje zidanice. Na cesti je bil povožen mlad mucek, 20 metrov nižje pa še drugi. Dejala je, da na ta ekološki otok večkrat ljudje odvržejo živali, predvsem gre za mucke, poginule ali še žive.

»Očitno je nekdo v zabojnik za smeti odvrgel dva mlada mucka, ki sta, kot kaže, splezala ven, in ko sta nebogljena hodila sem in tja, ju je kasneje nekdo očitno namerno povozil. Težko bi verjela, da ju podnevi ni videl. Ko sem ju našla, je bil eden že mrtev, drugi pa hudo poškodovan. Pobrala sem ju, poškodovanega oskrbela, kolikor sem ga lahko, nato pa ga odpeljala v Mačjo hišo v Ljubljano, kjer so ga zaradi hudih poškodb morali uspavati,« je pripovedovala, zgrožena nad dejanji posameznikov, ki tako odvržejo živali, še bolj pa nad zavrženim ravnanjem tistega, ki ju je po njenem mnenju namerno povozil. »Le kakšni ljudje so to?« se sprašuje občanka, ki je ne tako dolgo nazaj prav tam v vreči našla dva mrtva nepoškodovana mlada zajčka, pred dvema letoma pa dva kunca. Takrat so brezvestnega storilca odkrili.
Storilca težko ugotoviti
Po zadnjem dogodku je podala prijavo na veterinarsko inšpekcijo. Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so povedali, da so prijavo o odvrženih mačjih mladičih in poginjenih kuncih na ekološkem otoku na Drganjih selih prejeli prvič. Opravili so razgovor s prijaviteljico, ker pa je bila prijava podana, ko živali ni bilo več na ekološkem otoku, pregleda na kraju niso opravili.
»Primeri odvrženih poškodovanih ali poginjenih živali na ekološke otoke niso pogosti. Navadno je storilca težko izslediti. Zato se v teh primerih zagotovi, da se živalska trupla ustrezno odstranijo, za žive in poškodovane živali pa se poskrbi, da se jim omogočita ustrezna namestitev in veterinarska oskrba,« so pojasnili in priporočili, da se pomoč najdenim živalim prepusti pristojnim strokovnim službam, ker obstaja možnost prenosa okužbe z živali na človeka, prav tako pa živa in poškodovana žival lahko tudi poškoduje tistega, ki ji želi pomagati.

»Če se kršilec odvrženih živali najde, se uvede inšpekcijski postopek. Zavezancu v postopku se živali trajno odvzamejo in naloži plačilo vseh nastalih stroškov. Opravi se tudi inšpekcijski nadzor na gospodarstvu zavezanca. V nadaljevanju se uvede prekrškovni postopek ali poda kazenska ovadba,« so opisali.
In kakšne so kazni za kršilce? Če nekdo namenoma trajno ali začasno zapusti žival, je zagrožena kazen od 800 do 1.200 evrov za posameznika, če pa gre za pravno osebo, kazen znaša od 2.400 pa vse do 84.000 evrov.
V društvu letno dobijo nekaj sto klicev
V Društvu za zaščito živali Novo mesto so povedali, da so prav na Drganjih selih letos spomladi urejali lokacijo, na kateri naj bi nekdo redno odlagal oz. namerno zapustil mladiče. »Veterinarsko smo uredili celo kolonijo, vključno s starejšo muco, ki naj ne bi imela več mladičev zaradi starosti, a je seveda bila breja, ko smo jo ulovili. Vsi ´odvrženi´ mladiči so bili njeni, skrbno jih je skrivala več tednov in jih pripeljala k ljudem, ko so dovolj zrastli. In takih situacij je ogromno,« je dejala prostovoljka društva Lina Debeljak. Glede poškodb oziroma povoženj na cestah je menila, da gre običajno za nesreče, je pa pogosto, da povzročitelji ne poskrbijo za poškodovano žival, ampak odpeljejo naprej, kar je podobno neodgovorno, kot če bi žival povozili namerno.
Društvo na leto zabeleži nekaj sto klicev in sporočil ljudi, ki najdejo zapuščene, izgubljene, nikogaršnje živali. »Pa vendar nas in drugih organizacij ter ustanov očitno še ne kličejo dovolj, saj bi ob doslednem odzivanju najditeljev skupnost lahko dosledno oskrbela živali in omejila njihovo razmnoževanje. Zdaj pa se zdi ravno nasprotno, da je zapuščenih živali iz leta v leto več,« je poudarila.
Predvsem jih obveščajo, kadar je situacija že nevzdržna, kadar se potepuške mačke že razmnožijo na dvomestno število. »Takrat postanejo shirane in zbolijo, poleg tega urinirajo po dvoriščih in kalijo mir v soseski, ljudje pa pričakujejo rešitev takoj. Prošenj za pomoč eni zapuščeni mački, ki se je zatekla k najditeljem pred kratkim, je relativno malo, a ravno to pravočasno ukrepanje bi bilo ključ do uspeha,« je dejala sogovornica.
Po številu zapuščenih živali izstopajo ruralna, vikendaška in vinogradniška območja, sicer pa tudi strnjena naselja in mesta niso izjema. »Tudi v središču mesta smo že delali odlove večjih kolonij, predvsem pa je najdenih veliko izgubljenih mladičev na pretočnih točkah, kot so kakšna večja parkirišča. Ljudje namreč nevede pripeljejo v mesto mladičke, ki so se skrili v podvozje in potem iz parkiranega avtomobila zlezejo ven,« je še pojasnila Lina Debeljak.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se