Novomeški dijak zlat na Evropski olimpijadi eksperimentalne znanosti
V Zagrebu se je v soboto končala Evropska olimpijada eksperimentalne znanosti – European Olympiad of Experimental Science (EOES), na kateri je v konkurenci 48 ekip iz 23 držav z dvema ekipama, katerih član je bil tudi novomeški dijak, sodelovala tudi Slovenija. Mlade naravoslovce je med 26. aprilom in 3. majem gostila Naravoslovno-matematična fakulteta Univerze v Zagrebu.

Pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije sta obe slovenski ekipi osvojili medalji, in sicer eno zlato in eno srebrno. Prva ekipa, ki so jo sestavljali Tian Kobal (Gimnazija Nova Gorica), Aleksander Jotanović (Šolski center Novo mesto, Srednja elektro-računalniška šola in tehniška gimnazija) in Andraž Čadež (Gimnazija Bežigrad), je osvojila odlično 6. mesto in s tem zlato medaljo. V drugi ekipi pa so Izadora Kopač (Gimnazija Škofja Loka), Niko Habinc (Gimnazija Bežigrad) in Primož Markovič (Gimnazija Bežigrad) za 16. mesto prejeli srebrno medaljo. Slovenija je s tem ponovila uspeh iz let 2024, 2018 in 2016. Zlate medalje so osvojile še ekipe iz Estonije, Nemčije in Ukrajine.
EOES je olimpijada s področja znanstvenih ved naravoslovja – biologije, kemije in fizike, in sicer za dijake 1. in 2. letnikov srednjih šol, vsaka članica EU pa lahko na tekmovanje prijavi dve tričlanski ekipi. Ekipe se merijo v interdisciplinarnih eksperimentalnih nalogah vseh treh ved naravoslovja. Na enotedenskem tekmovanju sta dva tekmovalna dneva, ko imajo dijaki štiri ure časa za reševanje integriranih laboratorijskih problemov, ki terjajo odlične laboratorijske veščine in dobro znanje teoretičnih pojmov vseh treh naravoslovnih predmetov. Dodatno kompleksnost predstavlja ekipna naravnanost tekmovanja, saj si morajo člani ekipe učinkovito razdeliti naloge in dobro sodelovati. Obvladati morajo tradicionalne laboratorijske veščine, kot so titracije, spektrofotometrija, mikroskopiranje, uporabo bioloških določevalnih ključev in fizikalne meritve, ter tudi obdelavo podatkov in teoretično ozadje, so sporočili iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije.
Slovenija na tekmovanju sodeluje od leta 2007 in je že tradicionalno med najuspešnejšimi državami. Leta 2018 je olimpijada potekala tudi v Ljubljani, prihodnje leto pa bo v Lundu na Švedskem. Slovenska ekipa se izbere na državnem tekmovanju iz naravoslovja, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije vsako leto januarja, in izbirnem eksperimentalnem testu, ki poteka februarja ali marca za najboljše dijake z državnega tekmovanja. Vstopnica je novembrsko šolsko tekmovanje, ki je odprto za vse srednje šole v Sloveniji.
Naše mlade naravoslovce so vodili in spremljali mag. Katja Stopar, koordinatorka za Slovenijo in mentorica za biologijo, dr. Matej Huš, mentor za kemijo in Anita Nose, mentorica za fiziko.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se