Inšpekcija piše kazni v Zalogu
Potem ko je v gospodarski coni Zalog v podružnici podjetja Ekosistemi pred slabimi osmimi leti izbruhnil velik požar, so krajani Zaloga toliko občutljivejši za vsakršen poseg na njihovem območju. Zato jim nikakor ni vseeno, da se v coni ponovno nabirajo odpadki, tokrat gradbeni.

Nanje so krajani opozarjali že leta 2023 in aprila tistega leta je inšpektorica za naravne vire in prostor ugotovila, da je na zemljišču v lasti novomeškega podjetja MG Gradnje okoli 20.000 kubičnih metrov gradbenih odpadkov. Direktor podjetja jim je po telefonu zagotovil, da nameravajo gradbene odpadke predelati in jih uporabiti za tampone pri gradnji in urejanju zemljišč. Pri ponovnem pregledu čez nekaj mesecev je inšpektorica ugotovila, da so odpadki še vedno tam.
Več rokov za odstranitev odpadkov
Z inšpekcijsko odločbo je nato določila, da mora družba MG Gradnje do 30. decembra 2023 odstraniti odložene gradbene odpadke, pomešane z zemljino, v ocenjeni količini od 5.000 do 6.000 kubičnih metrov. Solastnik podjetja MG Gradnje Dejan Mačerol je takrat za naš časopis dejal, da bodo vsi njihovi nadaljnji koraki skladni z zahtevami inšpektorata.
V začetku maja letos pa je straška civilna iniciativa Pod lipo na navedeni lokaciji ponovno opazila ne le to, da odpadki niso odstranjeni, pač pa da se nezakonito odlaganje materiala nadaljuje. Šlo naj bi za gradbene odpadke, asfalt, skale in zemljino.
Na Inšpektoratu Republike Slovenije za okolje in energijo so nam potrdili, da je bilo pri inšpekcijskem zavezancu po preteku roka za odstranitev odpadkov (31. december 2023) opravljenih več kontrolnih pregledov, na podlagi katerih je inšpektorat določil dodatne roke za odstranitev preostalih odpadkov. »Zavezanec je v tem času posredoval zgolj dve zagotovili glede predelave odpadkov,« so pojasnili in dodali, da ima zavezanec pridobljeno okoljevarstveno dovoljenje za uporabo premične naprave – drobilne žlice v kombinaciji z bagrom, naprava pa je predvidena za delo na gradbiščih po vsej Sloveniji.

Na lokaciji novi odpadki
Okoljska inšpektorica je 9. maja letos opravila nov kontrolni pregled na kraju in ugotovila, da zavezanec vseh gradbenih odpadkov ni odstranil. »Poleg tega so bili na lokaciji odloženi tudi novi odpadki, vključno z odpadnim asfaltom (20 kubičnih metrov) in gradbenimi odpadki. Skupna količina gradbenih odpadkov in zemeljskega izkopa je ocenjena na približno 1.500 kubičnih metrov,« so odgovorili na inšpektoratu.
Kot dodajajo, zavezanec kljub pretečenim rokom svojih obveznosti še vedno ni izpolnil. »Poleg tega za omenjeno zemljišče do zdaj ni pridobil ustreznega gradbenega dovoljenja, zato predelava gradbenih odpadkov na tem območju ni dovoljena.«
Kazen 10.000 evrov
Glede na ugotovitve je inšpektorica izdala sklep o izvršbi z denarno prisilitvijo. To pomeni, da so zavezancu določili nov rok za izpolnitev obveznosti in mu zagrozili z denarno kaznijo. Ker zavezanec tudi v dodatnem roku ni izpolnil odrejenih ukrepov iz odločbe, so mu izrekli 10.000 evrov denarne kazni. »Hkrati se mu je zagrozilo z novo, višjo denarno kaznijo, če ne bo v novopostavljenem roku izpolnil vseh obveznosti iz odločbe.« Če zavezanec denarne kazni ne poravna, jo izterja finančna uprava. Če izvršba s prisilitvijo še vedno ne bo uspešna, pa lahko inšpektorat odredi odstranitev odpadkov na stroške zavezanca.
Za pojasnila smo se obrnili tudi na podjetje MG Gradnje in Dejana Mačerola, a odgovorov do zaključka redakcije nismo dobili.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se