Škocjančani imajo svojo knjigo


Na literarnem večeru v okviru Knobleharjevega so v Župnijskem domu dr. Ignacija Knobleharja predstavili knjigo Škocjani in cerkve sv. Kancijana. Napisal jo dr. Edo Škulj, mednarodno ugleden muzikolog, znanstvenik, profesor in duhovnik, rojen v Podsmreki pri Velikih Laščah. Kot župnik v Škocjanu pri Turjaku se je lotil raziskovanja Škocjanov in zavetnikov sv. Kancijanov, ki so dali naselbinska imena vsem Škocjanom. Knjigo, ki je izšla ob letošnjem tradicionalnem srečanju Škocjanov prav v Škocjanu pri Turjaku, je izdala in založila tamkajšnja krajevna skupnost, njeno izdajo pa je finančno omogočil Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja.

Knjiga Škocjani in cerkve sv. Kancijana je prava zakladnica naše kulturne dediščine, bogat vodnik za mnoge obiskovalce, gotovo pa ima poseben pomen za številne prebivalce krajev, ki imajo sv. Kancijane za svoje zavetnike – takih krajev je kar 30, mnogo z dolenjskega območja in knjiga opisuje prav vse njihove cerkve. Sicer pa je Škocjanov sedem, ki se dobivajo na vsakoletnih srečanjih – pet v Sloveniji in dva iz Avstrije in Italije. Vsi so v knjigi tudi predstavljeni: Škocjan na Dolenjskem, ob Soči, pri Divači, pri Domžalah, pri Klopinjskem jezeru, pri Kopru in pri Turjaku. Ime naselij pride iz nekoliko popačenega svetnikovega imena: Kancijan, Kocjan, Št. Kocjan, Škocjan. V knjigi so med drugim tudi priloge, ter povzetki v nemškem ter italijanskem jeziku. Delo bogati bogato slikovno gradivo, saj je fotografije prispeval fotografski mojster Marjan Smerke, zemljevid pa dr. Peter Skoberne.

Na predstavitvi v Škocjanu se je dr. Edu Škulju za pomembno knjižno delo o Škocjanih s Knobleharjevim kipcem zahvalil župan Jože Kapler. Prireditev, ki so jo popestrili s kulturnim programom in na kateri je zbrane nagovoril tudi župnik Damjan Štih. je bila zelo dobro obiskana.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se