Škerlova Živalska farma v Germovi štali


V nekdanji Germovi štali, kjer danes domuje novomeška galerija Simulaker so na ogled ilustracije v Trebnjem živečega ilustratorja Petra Škerla za novo izdajo znamenite knjige Georga Orwella Živalska farma, ki je danes, glede na vse, kar se dogaja v svetu, še vedno ali pa ponovno zelo aktualna.
V Živalski farmi je leta 1948 George Orwell, sicer levičar član Neodvisne delavske stranke satirično izrazil svojo kritiko na Stalinov socializem, na njegov pregon Trockega in številna dejanja, s katerimi je Stalin sovjetski socializem razvil v nasprotje svojega bistva in ga obrnil nasproti ljudem.
Tokratna izdaja Živalske farme je ena redkih, ki je ilustrirana. Kot je na odprtju razstave v Simulakru povedal Peter Škerl, so se pri mladinski knjigi za ilustrirano verzijo odločili, da bi legendarno Orwellovo delo približali mladim. Škerl meni, da Živalska farma ni zgolj kritika Stalinovega totalitarizma, ampak se je z njo dotaknil vseh totalitarnih režimov in voditeljev, od tod tudi ime prvega tovariša med prašiči, Napoleona. Ilustracije za Živalsko farmo je Škerl narisal s črnim tušem, na podobah, ki sodijo v drugi del zgodbe, ko novi red, ki so ga vzpostavile živali, postane nasilen in krvav, pa se pojavi rdeča barva.
Peter Škerl je za svoja dela med drugim pred dvema letoma za ilustracije knjige Barbare Simoniti Močvirniki dobil tudi nagrado Hinka Smrekarja, na sejmu otroških knjig v Bologni, največji tovrstni prireditvi na svetu, pa ga je žirija med 3175 prijavljenimi ilustratorji z vsega sveta uvrstila med 75, ki jih potem uvrstijo v katalog. Peter Škerl je šele tretji Slovenec, ki ga je bolonjska žirija umestila v katalog, ki ga dobijo vse pomembnejše založbe na svetu. Pred njim sta bili pred leti izbrani Alenka Sotler in Lila Prap.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se