Pivo nima le zelene ali rdeče nalepke


Sinoči so v knjigarni novomeške založbe Goga predstavili knjigo o pivu in pivovarstvu od prazgodovine do danes Hmelj in slad, božanski hlad zgodovinarja in velikega poznavalca piva Borivoja Repeta. O malih družinskih pivovarnah, predvsem o pivovarni Mahr's Brau iz Bamberga, ki je bila lani proglašena za najboljšo pivovarno na svetu in pivo vari že od leta 1470, in številnih vrstah piva, ki jih pri nas ne poznamo, pa je govoril Gregor Alič.
Uvodna ugotovitev, da večina Slovencev o pivu ve zelo malo ali skoraj nič in da poznamo in pijemo le dve vrsti piva, tisto z rdečo nalepko in ono drugo z zeleno, je bila na mestu, kdor se s tem ni strinjal, pa je med pogovorom s pravimi poznavalci piva hitro spremenil mnenje.
Borivoj Repe je zgodovinar. V svoji knjigi drugi knjigi v pivu, prvo je izdal že leta 1993, sega daleč v preteklost, v stari vek, opisuje, kako so ljudje iznašli pivo, govori o Sofokleju, ki je pivo označil za čudovito pijačo, in Cezarju, za katerega je bilo pivo božanski napitek. Govori o razvoju pivovarstva v svetu in pri nas, kjer v pisanih virih prvo pivovarno zasledimo pred štiristo leti. Piše tudi o različnih vrstah piva, o pivovarskih multinacionalkah, ki ogrožajo pravo pivovarstvo in obstoj številnih vrst piva. Izjemno bogato besedilo v knjigi spremljajo številne stare fotografije in še več nalepk, ki jih ima Repe v svoji zbirki, ki jo je začel graditi na maturantskem izletu v Dubrovniku, več kot 170.000 in s to številko sodi med 50 največjih zbiralcev pivskih nalepk na svetu.
Pogovor z Borivojem Repetom, Gregorjem Aličem in predstavnikom Mohorjeve založbe iz Celovca, ki je knjigo izdala je spretno krmarila Vesna Kelbl, vodja Gogine knjigarne in tudi sama velika ljubiteljica piva, ki skrbi, da so v Gogini kavarnici vedno na voljo tudi različna piva znamenite bramberške pivovarne Mahr's Brau.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se