Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pestrost novomeške kolonije


Rasto Božič
17. 6. 2012, 08.45
Posodobljeno
09:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
017_janko_ora___maja_kastelic__zoran_radonji___rudi_sko_ir__beti_bricelj_in_milan_eri_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
<strong>Janko Orač, Maja Kastelic, Zoran Radonjić, Rudi Skočir, Beti Bricelj in Milan Erič (Foto: R. Božič)<br></strong>
012.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
010_janko_ora_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Janko Orač

V Jakčevem domu oziroma Dolenjskem muzeju so v okviru včerajšnje muzejske noči odprli razstavo del, ustvarjenih na likovni koloniji 8. novomeški likovni dnevi. Majske kolonije se je udeležilo sedem akademskih slikark in slikarjev iz štirih držav, razstava njihovih del pa je odprta do 28. oktobra.

Kot je povedal vodja kolonije, slikar in grafik Janko Orač, sta Dolenjski muzej in Mestna občina Novo mesto na letošnjo kolonijo poleg območne predstavnice, trebanjske slikarke ter ilustratorke Maje Kastelic, povabila še gosta iz poljskega Toruna Jerzyja Brzuskiewicza, Slovakinjo, ki živi in ustvarja v Podjuni na avstrijskem Koroškem, Zuzano Kalinakovo, ter med tujci še Zorana Radonjića iz bosanskega Prijedora.

Med drugimi slovenskimi gosti kolonije so bili še Postojnčanka Beti Bricelj, Milan Erič iz Loga pri Brezovici in Rudi Skočir iz Rovt na Primorskem.

Udeleženkam in udeležencem novomeške kolonije tudi letos niso predpisali teme ali motivov, temveč so bili ti pri svojem ustvarjanju povsem svobodni, je nadaljeval Orač. V Novo mesto je vsak prinesel lastne poglede, ponudili pa so jim le pogoje, v katerih so jih lahko razvili in uresničili, del ustvarjenega pa podarili novomeški mestni likovni zbirki.

Kustos zadnje kolonije je bil umetnostni zgodovinar Dolenjskega muzeja Jožef Matijevič, ki je v razstavnem katalogu poudaril, da se je tudi ob tokratnem ustvarjalnem srečanju izkazalo, da predstavljajo uresničene likovne zamisli, ki so rezultat in posledica pristne slikarske vneme skupine upodabljajočih umetnikov, po svoji vsebinski, kulturni in umetniški plati brez dvoma izjemno in za Novo mesto dragoceno pridobitev.

Razstavo 8. novomeške kolonije zaznamuje likovna pestrost. Tako se Bricljeva predstavlja z geometrijsko abstrakcijo, Brzuskiewicz se je izrazil s sestavljanko, Eričova razmišljanja so izražena z risbo, slikarstvo Kalinakove pa prinaša razmislek in izpoved hkrati.

Kasteličeva se je obrnila k naravi, Radonjić h krajinarstvu, Skočir pa s svojim prepoznavnim slikopisom ljubeče upodabljanja ženski lik.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.