Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Narisano V spomin s podpisom profesorja Lamuta


I. Vidmar
19. 5. 2016, 12.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20160518_05204_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20160518_05204
20160518_05232_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: I. Vidmar

Narisano med šolsko uro leta 1950, v spomin ob 15. obletnici mature, v spomin ... se glasijo sporočila ob slikah in risbah novomeškega akademskega slikarja Vladimirja Lamuta, razstavljenih v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja, kjer so sinoči odprli nekoliko nenavadno razstavo v razstavi.

V Jakčevem domu se je ob odprtju razstave Narisano V spomin, s katero so počastili tudi svetovni dan muzejev, zbrala pisana družba Novomeščanov, od nekdanjih učencev Vladimirja Lamuta do njihovih nekaterih tudi že ostarelih otrok in drugih mlajših meščanov, ki znamenitega pred stotimi leti rojenega novomeškega slikarja niso osebno spoznali, a jih njegov bogat ustvarjalni opus kljub temu navdušuje.

Razstavo, ki je postavljena sredi ene od razstavnih sob, kjer od lanskega decembra stoji razstava ob stoletnici rojstva Vladimirja Lamuta, bi z eno besedo lahko označili z intimna. Prav vsa razstavljena dela so nastala v osebnem odnosu med slikarjem in učiteljem likovnega pouka in njegovimi učenci, prijatelji ali znanci. Decembra je ena od obiskovalk odprtja Lamutove razstave s ponosom pokazala svojo spominsko knjigo, v katero ji je njen profesor slikar Vladimir Lamut naslikal sliko, ki bi lahko krasila katerokoli galerijo. Pa ni bila edina, saj Vladimir Lamut ni zavrnil nobene prošnje. Morda tudi zato ne, ker je trdil, da kvantiteta rodi kvaliteto, ali pa najverjetneje predvsem zato, ker je bil dober človek in umetnik z neverjetno slo po ustvarjanju.

Čez nekaj dni se je ob odprtju neke druge slikarske razstave na drugem koncu mesta porodila ideja, da bi zbrali tudi taka Lamutova dela, ki jih je umetnik največkrat kar mimogrede naredil nekomu zgolj v spomin, bodisi v spominsko knjigo, na list papirja, bodisi da je bila to podarjena prava slika ali pa je med poukom na svoj način le popravil izdelek katerega izmed učencev. V Dolenjskem listu smo tedaj objavili prispevek o Lamutovih risbah v spominskih knjigah in poziv Novomeščanom, naj, če imajo taka dela doma, ta prinesejo v muzej. Odziv je bil dober in nastala je razstava.

"S pričujočo razstavo smo želeli akademskega slikarja in grafika Vladimirja Lamuta pokazati kot profesorja, ki se je nekaterih svojih učencev zelo dotaknil, jim vlil voljo do ustvarjanja in v njih zapustil neizbrisljivo sled. Tudi kot občutljivega in ustrežljivega ustvarjalca, ki je prošnjo za risbo v spominski knjigi brez težav sprejel in nanjo gledal kot priložnost za svoje lastno ustvarjalno urjenje. Učenci se profesorja Lamuta spominjajo kot tihega človeka, nemirnih kretenj in človečne občutljivosti, vselej polnega spodbud; naj ne mine niti en dan brez dela, se pravi brez svinčnika v rokah, da je potrebno hoditi ven, v naravo s tušem in čopičem in jo slikati naglo, čim bolj direktno in v vsakem vremenu," je med drugim ob odprtju povedala avtorica razstave kustosinja Jasna Kocuvan.

Zanimiv je tudi spomin dr. Milčka Komelja na svojega učitelja: »V osnovni šoli, kjer nas je učil delati lesoreze, je 'zahteval', da moramo pri tiskanju drgniti odtis, dokler ne dobimo žulja, in isti motiv še in še ponavljati, dokler se ne rodi najboljša možnost.«

Razstava Narisano V spomin bo v Jakčevem domu odprta do 20. junija.

cloud-sun

Trenutno

21 °C

Delno oblačno

sreda, 23. 4

Deževno

10 / 20 °C cloud-rain

četrtek, 24. 4

Deževno

10 / 20 °C cloud-rain

petek, 25. 4

Deževno

11 / 16 °C cloud-rain

7-dnevni obeti


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.