Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nad LokalPatriotom niso obupali


I. Vidmar
4. 6. 2014, 13.55
Posodobljeno
05. 06. 2014 · 09:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lp_bb.jpg
arhiv DL
LokalPatriot obratuje le še ob koncih tedna (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3343995##

Ko kulturno ministrstvo na večletnem programskem razpisu novomeškemu zavodu LokalPatriot ni dodelilo niti evra, niso prišli pod vprašaj le nekateri dolgoletni uspešni in izjemno odmevni kulturni projekti, kot so med drugim festivala jazzovske glasbe Jazzinty in dokumentarne fotografije Fotopub ter dejavnost galerije Simulaker, ampak tudi obstoj zavoda Lokalpatriot sploh.

Do dokončne odločitve, da Društvo novomeških študentov, ki je ustanovitelj LokalPatriota, mladinski zavod prepusti usodi, o čemer so po "porazu" na razpisu že tudi razmišljali, ni prišlo, in kot kaže, tudi ne bo prišlo. Festival Jazzinty je za letos v zadnjem trenutku vzel pod svoje okrilje Kulturni center Janeza Trdine, iščejo rešitev tudi za Fotopub, ki ga je sicer pripravljena prevzeti založba Goga, vendar je za kaj takega letos premalo časa. Z galerijo Simulaker so kandidirali na "nadomestnem" razpisu in dobili dovolj denarja, da njeno dejavnost ohranijo v vsaj nekoliko skromnejšem obsegu.

Predsednik Društva novomeških študentov Marjan Štangelj na vprašanje o stanju zavoda LokalPatriot odgovarja: "Trenutno finančno stanje zavoda LokalPatriot je nestabilno in zaskrbljujoče. Razlogi so številni; predvsem pa je pomembno poudariti, da je zavod LokalPatriot zasebni zavod, ki se že od ustanovitve naprej večinsko financira iz javnih virov prek javnih razpisov in pozivov, saj edini v regiji uživa status organizacije v javnem interesu na področju mladine in kulture. Žal se javna sredstva, tako lokalna kot nacionalna, na področju mladine in kulture že leta zapored krčijo. Letos je Ministrstvo za kulturo na večletnem programskem razpisu razdelilo 2,7 milijona evrov, pri čemer so vsi producenti, razen štirih, iz Ljubljane. Tudi take odločitve pripomorejo k slabemu finančnemu izkazu zavoda LokalPatriot. Vsekakor se zavod trudi situacijo reševati na številne načine, tako z zmanjšanjem števila delavcev, z odpisi dolgov kot tudi s spremembo nekaterih projektov in več programa."

Kljub vsemu zavodu LokalPatriot razen projekta Mladi za mesto ni bilo treba ukiniti nobenega projekta. Zavod LokalPatriot začasno vodi njegov nekdanji direktor Borut Pelko, ki ugotavlja, da osamosvojitev nekaterih dolgoletnih projektov, ki jih je začela in jih še danes vodi generacija, ki je že zdavnaj zaključila študentska leta, ni nobena katastrofa, saj to na nek način daje njihovim naslednikom priložnost, da tudi sami ustvarijo kaj novega. Z določenimi ukrepi so za tekoče stabilno delovanje mladinskega kluba LokalPatriot poskrbeli že Pelkovi predhodniki. Klub je tako odprt le ob koncu tedna, nastopajoče skupine pa so plačane iz vstopnine, kar v LokalPatriotu do zdaj ni bil običaj, drugje pa je bil tak način honoriranja glasbenikov že dalj časa pravilo.

"Če nam bodo šli upniki na roke, lahko dolgove iz preteklosti poplačamo tudi v dveh letih, sicer pa bo sanacija trajala nekoliko dlje. Če je lahko klub, ko je bil še na Novem trgu, lahko veliko dejavnosti financiral iz lastnega zaslužka, se je po preselitvi na Glavni trg, ko se je začela tudi kriza, moral delno financirati iz projektov, lani in sploh letos pa je denarja za projekte bistveno manj, in to ni več mogoče. Če se odločimo za projekte, je treba zanje založiti denar, ki pa ga zdaj nimamo. Če nam uspe na letnem projektnem razpisu, bo program obeh koncertnih ciklov, ki ju bomo v vsakem primeru izpeljali, kakovostnejši," pravi Pelko in dodaja, da je odločitev, da bo zavod deloval naprej in da se bodo trudili čim prej tudi izplavati iz krize, dober signal upnikom.

Članek je bil objavljen 29. maja 2014, v 22. št. Dolenjskega lista.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.