Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mirtičeva in Kasteličeva razstavljata v Jakčevem domu


I. V.
15. 12. 2013, 17.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20131213_40186_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20131213_40186
20131213_40218_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Maja Kastelic in Nataša Mirtič (Foto: I. Vidmar)
20131213_40246_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Ilustracija Maje Kastelic
20131213_40269_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Grafika Nataše Mirtič

V petek sta v Jakčevem domu v Novem mestu odprli skupno razstavo novomeška akademska slikarka in grafičarka Nataša Mirtič in trebanjska akademska slikarka in ilustratorka Maja Kastelic. Razstavo sta v tem razburljivem času poimenovali (Ne)varna razstava.

Maja Kastelic se tokrat predstavlja z ilustracijami knjige Braneta Mozetiča Dežela bomb, dežela trav, ki je njena prva izdana slikanica, poleg teh pa razstavlja tudi skice in študije, s katerimi si je pomagala pri nastanku ilustracij za omenjeno slikanico.

"Ilustracije Maje Kastelic so prepoznavne po svoji lahkotnosti, spontanosti, hudomušni otroški igrivosti, ki jo zna izraziti kljub oziroma ravno zaradi skrbnega načrtovanja in množici pripra­vljalnih risb, v katerih je še posebej opazna pozornost do drob­nih detajlov, ki jih mora kot prevajalka besede v sliko izluščiti iz notranjosti pripovedi. Njene ilustracije so tako skrbno umer­jene po besedilu, s katerim se prepletajo, vsekakor pa je njen hoteni končni cilj, da likovna interpretacija primerno nadgradi literarno pripoved, kar ji nedvomno uspeva," je v recenziji razstave zapisala kustosinja Dolenjskega muzeja Jasna Kocuvan.

Če Majine ilustracije pripovedujejo zgodbo neposredno in z otrokom prilagojenim realizmom, je sporočilo grafik Nataše Mirtič bolj posredno. Njen kritičen pogled na potrošništvo in vizualno nasilje, ki ga prek oznak in simbolov na različnih prodajnih artiklih doživlja sodobni človek, je izrazila z uporabo teh istih znakov v svojevrstnem umetniškem jeziku. Črtne kode, blagovne znamke, simboli za recikliranje in podobno znakovje, s katerim se potrošnik srečuje ne le vsak dan ampak skoraj vsak trenutek dneva, so v Natašini grafični izpovedi nemi poziv k spremembi razmišljanja in umiritvi življenja posameznika in družbe.  

Razstava Maje Kastelic in Nataše Mirtič  bo v Jakčevem domu odprta do 2. februarja.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.