Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Jože Perše obujal spomine na učiteljevanje v stari šoli v Beli Cerkvi


Besedilo in foto: L. Markelj
6. 10. 2014, 17.00
Posodobljeno
30. 10. 2014 · 09:23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sola01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
SOLA01
sola13_0001.jpg
Jože Perše.

V okviru dni evropske kulturne dediščine, ki letos potekajo pod naslovom Dediščina gre v šole, so sinoči v Gostilno Domen povabili na odprtje razstave Stara šola v Beli Cerkvi, ki je nastala že pred tremi leti v okviru projekta Veselje v ustvarjanju.

sola02_0001.jpg
Zanimiva razstava.

Na panojih si je mogoče ogledati in prebrati, kako je bilo obiskovati in delovati v stari belocerkovški šoli, saj o tem spregovorijo tako njeni nekdanji učitelji kot učenci. Mnogi od njih so tudi prišli na dogodek. Med njimi je bil tudi domačin Jože Perše, ki je obujal spomine na svoja prva učiteljska leta v Beli Cerkvi, ki so bila, kot je dejal, najlepše obdobje njegovega službovanja. Še danes se rad vrača in srečuje s starimi prijatelji.

sola14_0001.jpg

Kot podeželski učitelj je v Belo Cerkev prišel leta 1961 po končanem učiteljišču. Pouk – šlo je za kombiniranega - se je močno razlikoval od današnjega načina učenja – niso imeli skoraj nobenih učnih pripomočkov, pri geografiji še globusa ne, pri telovadbi le dve žogi, sami so si naredili odbojkarsko igrišče,…. »A vendar so se otroci veliko naučili in ko so šolanje nadaljevali na poklicnih šolah, niso imeli nobenih težav. Bili so pridni , delavni kmečki otroci. Čeprav sem učil po ves dan, nisem bil nikoli utrujen!« je dejal Jože Perše. Le kaj bi na to porekle današnje učiteljice!

Učitelj Jože, ki je bil nekaj mesecev tudi ravnatelj šole, se je izredno dobro razumel z ljudmi in otroci so ga imeli radi. Tudi po pouku so bili aktivni. Ustanovili so mladinsko organizacijo, imeli igralsko-dramsko skupino, ustanovili so ansambel, pripravljali vesele večere, zdravstvena predavanja za mladino, organizirali kolesarske in planinske izlete. Koliko veselja je bilo, koso odpli na izlet do Vrat, nekoč pa so se z mladinci odpravili celo na Triglav! Leta 1963 se je Jože Perše odpravil na študij v Ljubljano, belocerkovška šola je pozneje postala podružnična pola , v sedemdesetih letih, ko so v Šmarjeti zgradili novo šolo, pa so jo celo ukinili. Negodovanje staršev tedanji oblasti ni prav nič pomagalo.

sola15_0001.jpg

Stare osnovne šole v Beli Cerkvi, ki je bila vrsto let središče kulturnega in družabnega življenja, po ukinitvi pouka pa je nekaj časa služila še kot stanovanjski objekt in sedež tedanje krajevne skupnosti ter bila kasneje neuporabljena in zato v katastrofalnem stanju, danes ni več. Lani jo je porušila občina Šmarješke Toplice, ki tu s pomočjo nepovratnih evropskih sredstev gradi nov kulturni objekt, imenovan Hiša žive dediščine – iz preteklosti za prihodnost. O tem je na otvoritvi razstave spregovorila županja Bernardka Krnc. Hiša bo dokončana prihodnje leto.

Obiskovalci prireditve, ki jo je povezovala Tina Fekonja, so lahko uživali v glasbi violinistke Irine Kolar, nato pa so si pogledali še umetniško dokumentarni videoposnetek, za kar je poskrbela Joanna Zajac Slapničar. Z dobro pogostitvijo se je izkazala Gostilna Domen.

Razstava bo na ogled do 31. oktobra.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.