Dvorski likovni dnevi avgusta s štirinajsto edicijo
Dvorski likovni dnevi bodo od 4. do 8. avgusta s štirinajsto edicijo nadaljevali in utrjevali tradicijo mednarodnega delovnega srečanja likovnih umetnikov na Dvoru, na domačiji družine Rezelj ob slikoviti reki Krki.

Rezljevi, kot organizatorji in gostitelji, delovno srečanje negujejo in nadgrajujejo z vso odgovornostjo in z izjemno naklonjenostjo do likovnih umetnikov in umetnosti. V odlični atmosferi nastajajo raznolika likovna dela, ki so odraz posameznikove izoblikovane likovne poetike, pa tudi osebne senzibilnosti, s katero komunicirajo z začasnim ustvarjalnim okoljem.

Dvorski likovni dnevi so družinski projekt Rezljevih, ki pa jih uresničujejo z mislijo na širšo skupnost. Likovna dela, ki nastajajo na Dvorskih likovnih dnevih, namreč ostajajo v kraju, saj so prezentirana v Galeriji DLD. Ta v središču Dvora deluje že osmo leto in v njej so razstavljena dela vseh do sedaj sodelujočih likovnih ustvarjalcev. Tako likovne stvaritve še naprej živijo svoje poslanstvo. Dvorski likovni dnevi predstavljajo pomembno promocijo kraja, njegovih naravnih lepot in kulturne dediščine, Galerija DLD pa omogoča, da dela ostajajo v kraju, tudi po tem, ko umetniki odidejo. Vsekakor vse to delovanje vpliva tudi na izoblikovanje in dvig likovne kulture v samem kraju. In je dokaz, da po umetnost ni potrebno iti v Ljubljano ali kako drugo prestolnico, ampak da vrhunske stvaritve pisanega izbora avtorjev pridejo na Dvor. Lokalno dogajanje je pridobilo mednarodne dimenzije in pomemben status med različnimi tovrstnimi srečanji likovnikov.

V letih delovanja so Dvorski likovni dnevi oziroma Rezljevi gostili preko sto likovnih umetnikov iz Slovenije in iz mednarodnega prostora. Zavidljive faktografske podatke predstavljajo številke sodelujočih, njihova nacionalna pripadnost, generacijska raznolikost, ob tem pa je nadvse pomemben izbor avtorjev, ki sledi likovni kvaliteti ter zajame slogovno raznolikost avtorsko svojstvenih likovnih identitet. Likovno-vizualne rešitve pripadajo različnim medijem, tehnikam, načinom in pristopom. V imenitni skupini sodelujočih so tudi trije profesorji likovnih akademij – upokojeni (Bratuš) in aktualni profesor (Erič) ALUO Ljubljana ter upokojeni profesor in dekan Fakultete za likovno umetnost v Skopju (Malidanov) ter mnoga druga pomembna imena, kot stalna člana ostajata Milena Gregorčič in Janez Štros. »Domače« okolje letos zastopa Andreja Schwenner, slikarka in članica DLUD (Društva likovnih umetnikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja), ki se tudi ustvarjalno navezuje na svoj življenjski prostor.
Dvorski likovni dnevi so za avtorje, ki po večini ustvarjajo v intimi svojega ateljeja, prijetna popestritev in nova, dodatna ustvarjalna spodbuda. V tematsko neomejenem srečanju se pogosto reflektirajo naravno okolje, slikovita atmosferska stanja ter kulturne znamenitosti in zanimivostih kraja in širšega področja, s katerimi so umetniki seznanjeni že ob prihodu na delovno srečanje. Resnična in neponovljiva osebna izkušnja pogosto postane snov ali pa predstavlja le impulz za ustvarjanje. Čuteči, zvedavi in raziskovalni likovni ustvarjalci odkrivajo najčudovitejše kotičke tega področja, celo tiste, ki jih domačini morda niti ne opazijo ter se jim ustvarjalno poklonijo.
Čas intenzivnega dela v družbi s kolegi omogoča poglabljanje misli in izostreno fokusiranje na ustvarjalna dejanja. Ustvarjati pomeni komunicirati s samim seboj, s svetom in ljudmi okrog sebe. Pomeni zreti nazaj, v vse tisto, kar je že bilo ustvarjeno, v polnosti izživeti ta trenutek in pustiti nekaj za prihodnost. Pri svojem poslanstvu niso odgovorni le Rezljevi, ampak tudi umetniki, saj je čas neusmiljeni kritik, ki briše vse, kar je nepomembno. Verjamem pa, da bodo čez dolga leta naši zanamci rekli, da so tu živeli ljudje, ki so se zavedali pomena likovne umetnosti, in umetniki, ki so se zavedali svojega poslanstva. V življenju so namreč posebni trenutki, ki jih v človeški duši lahko rodi le umetnost, tista prava, ki nastaja v pristnem okolju in brez podpore v sedanjem času tako aktualne umetne inteligence, zato pa z razkrivanjem misli, čutenj in doživetij. Intenzivno likovno delovanje v času Dvorskih likovnih dni omogoča, da količina in kvaliteta spominskega gradiva – umetniških del ostaja neprecenljivo bogastvo.

Udeleženci 14. DVORSKIH LIKOVNIH DNI so: LUCIJAN BRATUŠ, DRAGA DAVITKOVA ERIČ (Severna Makedonija/Slovenija), MILAN ERIČ, MILENA GREGORČIČ, ERNA FERJANIČ, ROBERT JURAK, AGNES KATINKA KISS (Madžarska), DIMITAR MALIDANOV (Severna Makedonija/Slovenija), BRUNO PALADIN (Hrvaška), JUR SAMEC, ANDREJA SCHWENNER, DARKO SLAVEC, JANEZ ŠTROS, KLAVDIJ TUTTA, OTTON ZAJEC, fotograf DLD.
Avtorji se bodo na Dvoru zbrali v ponedeljek, 4. avgusta dopoldne in po skupnem kosilu se začne ustvarjanje. V petek, 8. avgusta bo pod kozolcem na Rezljevi domačiji postavljena razstava. Njen ogled bo trajal od 17. do 21. ure in bo vključeval tudi srečanje in druženje s sodelujočimi avtorji, za strokovno oceno in spremstvo po razstavi pa bo poskrbela Anamarija Stibilj Šajn, umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka ter strokovna spremljevalka srečanja. Otvoritev novonastalih del bo pospremljena s Psyhadeličnim Blues Rock koncertom, v izvedbi glasbeno-umetniške skupine Julijan Erič & Friends.
Udeleženci Dvorskih likovnih dni bodo strokovno predstavljeni tudi v katalogu, ki že tradicionalno izide ob tej priložnosti. To je pomemben zapis, ki ustvarjalnost posameznika približa gledalcu, avtorja pa umesti v likovni prostor. Je pa tudi pomemben dokument za neminljiv spomin. Izdaja kataloga ni samoumevna in imajo ga le nekatera delovna druženja likovnih ustvarjalcev, zato si Rezljevi zaslužijo še dodatno pohvalo.
Prijazno vabljeni v našo družbo, tako v času ustvarjanja kot tudi na zaključno likovno-glasbeno prireditev. In hvala vsem, ki nas že vrsto let spremljate in na svoj način podpirate.
Anamarija Stibilj Šajn
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se