Ustanovljen odbor za izkop in pokop umorjenih Romov med vojno



Po določilih resolucije, ki so jo sprejeli v evropskem parlamentu, bo jutri, 2. avgusta, dan spomina na genocid nad Romi med drugo svetovno vojno. Med drugo svetovno vojno so Nemci pobili najmanj 500.000 Romov, v noči z 2. na 3. avgust 1944 pa so jih v taborišču Auschwitz usmrtili 2.897, večinoma otroke, ženske in starejše.
Prav sprejem omenjene resolucije je bil povod, da so včeraj v Črnomlju na pobudo Francija Koncilije ustanovili odbor za izkop in pokop umorjenih Romov med drugo svetovno vojno, katerega delovanje ne bo omejeno le na Belo krajino, ampak bo vseslovensko. Pravna osnova za delovanje odbora je Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je letošnjega julija sprejel državni zbor. Na ustanovitvi odbora so bili poleg Koncilije tudi Zvonko Golobič, ki je postal predsednik odbora, dr. Miran Komac, dr. Mitja Ferenc, dr. Jože Dežman, dr. Pavla Štrukelj, Tatjana Jakša in Janez Doltar.
Sprejeli so sklep, da mora država prevzeti odgovornost za poboje Romov, Romi pa iniciativo, saj gre za njih. Poglavitni namen pa je, da dajo žrtvam spodobne grobove, saj jih vodi temeljna civilizacijska in pietetna dolžnost, da mora imeti vsak človek svoj grob, ki je znan. Po sedaj znanih podatkih je bilo med drugo svetovno vojno v Sloveniji pobitih okrog 150 Romov, največ pa jih je pokopanih na Mavrlenu v črnomaljski občini in v Črni vasi. Vendar pa seznam še ni popoln in ga bodo sproti dopolnjevali. Bistveno delo odbora bo, da identificirajo grobišča, organizirajo izkop in pokop ter postavijo skupno obeležje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se