Romi iz Žabjaka hodijo sami po pošto v Bršljin




Zveza Romov za Dolenjsko je po napadu na poštarja v novomeškem romskem naselju Žabjak opozorila na težave s potepuškimi psi in dostavo pošte v omenjeno romsko naselje. Na petkovem sestanku je Roman Tavčar iz Pošte Slovenije povedal, da nihče od zaposlenih pismonoš noče delati v Žabjaku, zato je dostava tam začasno ustavljena. Iščejo Roma iz tega naselja, ki bi bil sposoben opravljati to delo. Neuspešno.
"Tudi mi smo se skupaj z romskim svetnikom vključili v iskanje nekoga, ki bi za štiri ure opravljal to delo, a ga ne najdemo. Vsak, s katerim smo se pogovarjali, se izgovarja, da mu bodo potem odtegnili socialno. Država jim daje potuho! Ko smo se hoteli z direktorjem direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za delo Štefanom Lepošo pogovoriti o tem, da bi kazni in druge obveznosti Romov odtegovali od socialnih transferjev, ga sploh ni bilo na sestanek," je rekel Janez Doltar z novomeške občine.
Silvo Mesojedec iz Regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike je izpostavil, da bi težave, ki nastajajo tako s pošto kot s potepuškimi psi, Romi morali reševati sami.
Predsednik zveze Romov Bogdan Miklič je opozoril, da bi bilo nujno odloviti potepuške pse v naselju in takšno akcijo bi morali organizirati vsako leto.
"Za vse leto od novomeške občine dobim 25.000 evrov, to je za tekoče delo in ne za akcije. Ta denar bi lahko zapravil v enem mesecu. Denarja se jaz ne branim, a če že vnaprej vem, da mi mojega dela in stroškov nihče ne bo plačal, v tako akcijo ne grem," je odločen Marjan Turk iz zavetišča Turk.
"Zadnja akcija odlova v romskih naseljih je bila leta 2013, ko so v zavetišče odpeljal več kot 100 psov. Danes sem izvedela, da za 65 psov občina sploh ni plačala," je povedala podpredsednica zveze Romov Dušica Balažek in predlagala, da občina najprej plača za nazaj, potem pa urgentno zagotovi denar za odlov, lahko tudi s postavke za Rome.
Direktorica novomeške občinske uprave Vida Čadonič Špelič je za STA povedala, da bo moral romske potepuške pse poloviti občinski koncesionar oz. zavetišče Turk, vendar pa občina za to ne bo zagotavljala dodatnega denarja.
"Za svoje pse so odgovorni tudi njihovi lastniki v romskih naseljih, ki morajo za te poskrbeti enako kot drugi državljani," je še dejala Čadonič Špeličeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se