Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
POGOVORNI VEČER O ROMIH

O romskih problemih se že leta le govori, pravih rešitev pa ni


Besedilo in foto: L. Markelj
1. 6. 2016, 10.30
Posodobljeno
02. 06. 2016 · 08:49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romi__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
ROMI- 001
romi__018_0001.jpg
Gostje na okrogli mizi, ki jo je moderirala Anja Bah Žibert (na desni).

Romska problematika na Dolenjskem - izziv, ki ga lahko rešimo le skupaj, je bil naslov pogovornega večera, na katerega je v sodelovanju z občino Škocjan sinoči povabila poslanka v državnem zboru Anja Bah Žibert (SDS). Izbor lokacije ni naključje, saj živi v škocjanski občini glede na število prebivalcev najvišji odstotek Romov - v romskem naselju v Dobruški vasi, kjer Romi živijo na tuji zemlji in v črnih gradnjah, jih je uradno okrog 300. Še leta 1996 jih je bilo »le« sto.

romi__002_0001.jpg
Prišli so tudi Romi, a ne iz Dobruške vasi, kar so mnogi pogrešali.

Polna dvorana Metelkovega doma, ki je niso napolnili le Škocjančani, pač pa tudi občani iz širšega območja Dolenjske, je zgovoren dokaz, da je romska problematika aktualna in še daleč od pravih rešitev, za katere je predpogoj, da si natočimo čistega vina, torej da odkrito in strpno spregovorimo o težavah z Romi, ki jih poznajo predvsem tisti, ki z njimi sobivajo, manj pa tam daleč stran, v Ljubljani.

Romska svetnica občine Šentjernej Darka Brajdič je rekla, da jo motijo očitki Romom, da ne znajo in nočejo delati, ker to ne velja za vse. »Tudi Romi znamo delati!«

Te očitke je bilo večkrat slišati na sinočnjem pogovoru, na katerem so sodelovali: direktor urada za narodnosti mag. Stane Baluh, državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport dr. Andreja Barle Lakota, državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk, državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Andrej Špenga, direktor PU Novo mesto Janez Ogulin, škocjanski župan Jože Kapler, podžupana mestne občine Novo mesto in občine Šentjernej, Bojan Kekec in Albert Pavlič, predsednik KS Bučna vas Andrej Redek, vodja regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike Silvo Mesojedec, poslanec Zvonko Lah, idr.

romi__011_0001.jpg

Pred zakonom vsi enaki!


Kljub temu, da je bilo v Škocjanu slišati, da je zadnja leta zaznati napredek v zvezi z Romi, tako pri izobraževanju kot zagotavljanju varnosti, kar pomeni, da je kaznivih dejanj manj, tudi manj prijav občanov, raziskanost pa vse boljša, so nekateri menili, da so se prizadeti občani le naveličali klicati policijo, ker na koncu od vsega ni nič, mnogi pa so tudi prestrašeni. A kot je poudaril Janez Ogulin, direktor PU Novo mesto, »je treba povedati vse, kar je narobe. Brez prijave ni nič in policija je zaupanja vreden partner. Težimo k še boljšemu sodelovanju z občani in z romsko skupnostjo, kajti le skupaj bomo zmogli stvari spremeniti na bolje.«

"V Dobruški vasi  Romi živijo na ukradeni zemlji in v nelegalno postavljenih hišah. Kdaj se bo to uredilo?" je spraševal škocjanski podjetnik Bogdan Krašna.

Na pogovornem večeru so se zbrani spraševali tudi o smiselnosti številnih socialnih transferov, ki v glavnem niso le neke začasne pomoči Romom, ampak trajajo predolgo oz. vseskozi. »Ta država stimulira nedelo, o rešitvi romskega vprašanja pa nihče nima vizije, kako Rome vključiti v civilno družbo,« je med drugim dejal Silvo Mesojedec. Da pravih rezultatov res ni, je menil tudi Zvone Lah, ki pogreša predvsem pravo statistiko v zvezi z Romi, tako v šolstvu, kot v zvezi s pomočmi, postopki na policiji, sodiščih itd., »šele potem bo mogoče pravilno zastaviti reševanje problemov. Vseskozi se nekaj dela, a nič ne naredi. Ustavi se pri državni birokraciji. Pred zakonom bi morali res biti vsi enaki,« je dejal.

romi__025_0001.jpg
Silvo Mesojedec.

Na probleme v KS Bučna vas je opozoril Andrej Redek in izpostavil, da bi morale ustrezne službe preverjati, za kaj namenjajo Romi denar, ki ga dobijo kot socialno pomoč, in zakaj po naseljih tekajo lačni, nagi in umazani otroci. Gotovo je izobraževanje Romov prava pot k socializaciji in integraciji, a nemalokrat imajo Romi, ki se šolajo in poiščejo delo ter skušajo živeti kot ostali državljani zato težave v romskem naselju. Jim država takrat stoji ob strani, jih podpira? Slišati je bilo tudi, da je v mnogih romskih naseljih vse več nesporazumov in nasilja tudi med samimi Romi.

Več o burni razpravi, ki je trajala dve uri in pol, v tiskani izdaji Dolenjskega lista prihodnji teden.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.