Kmalu znan razplet tožbe proti organizatorjem spusta, ki je vzel 13 življenj

##IMAGE-3644640##
Pojutrišnjem bo minilo sedem let od tragične nesreče pri hidroelektrarni Blanca, ko je življenje izgubilo 13 oseb, med njimi tudi tedanji prvi mož občine Sevnica Kristijan Janc. Po poročanju Dnevnika je ljubljanska sodnica Mihela Mohorič včeraj zaključila dokazni postopek glede tožbe, ki so jo tri žalujoče družine vložile proti peterici, po njihovem prepričanju odgovorni za to nesrečo. Kot je napovedala Mohoričeva, bo zdaj odločila, ali je tožba utemeljena ali ne.
Po končani preiskavi je sicer policija ovadila le Ivana Jamnika, ki je organizatorjem posodil čolne, a je kasneje tožilstvo ovadbo zavrglo. Pet svojcev pokojnih pa se je odločilo za zasebno tožbo, kot navaja Dnevnik, so jo naslovili na organizatorje spusta, investitorje in izvajalce del pri gradnji HE Blanca: občino Sevnica, Holding Slovenske elektrarne, Hidroelektrarne na spodnji Savi, Infro (v nesreči sta umrla tudi dva njihova zaposlena), CGP Novo mesto, Zavarovalnico Triglav in tudi (zdaj že pokojnega) Jamnika.
Tožniki, ki zahtevajo od 20.000 do 30.000 evrov odškodnine, v dveh primerih pa tudi rento, občino med drugim obtožujejo, da je dopustila plovbo, čeprav je vedela, da ta po gradbišču ni dovoljena. Izvajalcem med drugim očitajo, da so preusmerili vodo čez prelivna polja, čeprav gradnja na akumulacijskem jezeru še ni bila tako daleč, da bi se zapornice na prelivnih poljih lahko dvignile. Jamnik pa, poleg tega, da je priskrbel neprimerna plovila, sploh ni imel dovoljenja za plovbo, trdijo tožniki.
Tožbo je sodišče začelo obravnavati pred štirimi leti, opravilo je štiri glavne obravnave. Sodnica je imela precejšnje težave z iskanjem primernega izvedenca, ki bi ocenil, kako je bilo poskrbljeno za varnost na gradbišču hidroelektrarne.
Kot še poroča omenjeni časnik, so izvedenca dr. Brana Široka, dekana fakultete za strojništvo, zaslišali včeraj. Ta je med drugim povedal, da je pri izdelavi mnenja izhajal le iz zbrane dokumentacije, tudi iz ugotovitev inšpektorjev po nesreči. Ti so ocenili, da je bilo varovanje urejeno v skladu z varnostnimi načrti in takrat veljavno zakonodajo. Na vseh dotokih do struge so bile postavljene gradbene mreže, a so jih nesrečneži odmaknili, da so prišli mimo. Opozorilnih tabel ni bilo – danes, ko elektrarna deluje, so sicer nameščene, a so po njegovem mnenju nefunkcionalne. Iz vode namreč ni mogoče razbrati, na kaj opozarjajo.
Sodnica včeraj tudi ni ugodila predlogu zastopnice tožnikov, da bi zaslišali še kakšnega strokovnjaka za varovanje in je dokazni postopek zaključila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se