Kostak se je na inšpekcijsko odločbo pritožil
Na Inšpektoratu za okolje in energijo so nam potrdili, da se je Kostak pritožil na inšpekcijsko odločbo, izdano 25. marca letos. V krškem podjetju zahtevane ukrepe sicer izvajajo, policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja.

V inšpekcijski odločbi je inšpektorica Kostaku kot upravljavcu Centra za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad odredila, da mora do 24. junija 2025 zagotoviti obdelavo nezakonito zakopanih komunalnih odpadkov.
V omenjeni zadevi so bile po besedah inšpektorata »nedvomno ugotovljene kršitve« določb Zakona o varstvu okolja in Uredbe o odpadkih.
O Kostakovi pritožbi na inšpekcijsko odločbo drugostopenjski organ še ni odločil, so pojasnili na inšpektoratu. »Inšpekcija za okolje spremlja in preverja, ali podjetje Kostak zagotavlja pravilno in ustrezno obdelavo odpadkov. Če zavezanec zahtev iz odločbe ne bo izpolnil v postavljenem roku, bo uveden izvršilni postopek, s katerim bo zagotovljena izpolnitev inšpekcijske odločbe,« so še zapisali.
Kostak: Ne komentiramo
Za pojasnila smo se obrnili tudi na podjetje Kostak, odgovorili pa so nam le: »Odprtih postopkov ne komentiramo.«
Tako smo ostali brez odgovora na vprašanje, na podlagi kakšnih argumentov je Kostak vložil pritožbo. Prav tako nas je zanimalo, ali je Kostak odpadke, ki so predmet postopka, že začel odvažati v obdelavo in kam ter ali mu bo uspelo odpeljati vse odpadke do 24. junija. A odgovorov nismo dobili.
So pa v Kostaku pred nekaj dnevi za Žurnal24 povedali, da zahtevane ukrepe izvajajo. »Kostak kot zavezanec je prejel odločbo, s katero mu je naloženo, da zagotovi obdelavo začasno skladiščenih odpadkov na svoji parceli. Čeprav odločba še ni dokončna in pravnomočna, zavezanec ravna skladno z navodili inšpektorata in že izpolnjuje obveznosti, določene z odločbo,« so za omenjeni medij odgovorili v Kostaku.
Teče predkazenski postopek
Kot ob tem dodajajo na inšpektoratu, inšpekcijski postopek kljub izdani odločbi še ni končan. Februarja so Agenciji RS za okolje poslali tudi dopis v zvezi s sumom povzročitve okoljske škode. Ker policija v tej zadevi vodi predkazenski postopek, inšpekcija za okolje postopka o prekršku za zdaj ne more uvesti, so še pojasnili. Nacionalni preiskovalni urad vodi postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja.
Na dogajanje se je aprila odzvala tudi sekcija zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih materialov, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije. »Menimo, da je nezakonito zakopavanje odpadkov ena izmed hujših kršitev določb s področja varstva okolja,« so med drugim zapisali v izjavi za javnost. Po njihovem mnenju tovrstna ravnanja kažejo na organiziran okoljski kriminal in mečejo slabo luč na vse deležnike ravnanja z odpadki.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se