Individualno zbiranje odpadkov že leto dni v Šentjerneju, kmalu še v druge vasi?
Mineva leto dni, odkar je Komunala Novo mesto v Šentjerneju začela pilotni projekt uvajanja individualnega sistema zbiranja odpadkov.

Približno 330 gospodinjstev je dobilo dva oz. tri zabojnike: obvezno za embalažo in mešane komunalne odpadke, za biološke pa le, če teh ne kompostirajo sami. Za preostale frakcije so drugi skupni ekološki otoki.
Svetnica Marija Martinčič Bauman (SDS) je na zadnji seji občinskega sveta spraševala, kako se sistem obnese in ali ga bodo razširili tudi na preostale vasi, obenem pa je opozorila, da Šentjernejčani nimajo odlagališč za steklo, saj je bila večina zbiralnikov iz prejšnjih otokov odstranjena. »Gre le za prehodno obdobje ali je v pripravi kaka druga rešitev?« je spraševala.
Kmalu pride analiza
Župan Jože Simončič je povedal, da bodo svetnikom v kratkem predstavili analizo novega zbiranja odpadkov in strategijo za naprej. »Videli bomo, kako smo bili učinkoviti, kaj bi bilo treba spremeniti in s kakšno dinamiko lahko novi sistem uvedemo v preostalih delih občine. Menim, da je treba najprej optimizirati prvo enoto, šele nato prehajati na nove. Širjenje tega modela pričakujemo letos in prihodnje leto. Tudi Novo mesto gre v individualno zbiranje, ravno tako nekatere druge občine,« je dejal Simončič.
Kot prednosti takega načina zbiranja je omenil možnost boljšega nadzora odlagana, hkrati pa si lahko gospodinjstva z vestnim ločevanjem in s stiskanjem odpadkov zmanjšajo volumen posode in posledično stroške.
Je otokov preveč ali premalo?
Ekoloških otokov za odlaganje stekla, papirja in ponekod tudi jedilnega olja in tekstila je po novem v Šentjerneju manj. »Podatki bodo pokazali, ali je otokov preveč ali premalo, dejstvo pa je, da teh odpadkov ne odlagamo vsak dan. Njihovo število bomo optimizirali, kjer je treba, jih bomo povečali,« pove Simončič.
Odpadno jedilno olje je mogoče odlagati v Zbirno reciklažnem centru v Šmalčji vasi, po novem bo to mogoče tudi na ekološkem otoku za kulturnim centrom, kjer bo tudi zabojnik za tekstil in odslužene elektronske naprave.
Zbiralnik za odpadno jedilno olje že stoji v Mokrem Polju in v Orehovici, kmalu bo še v Grobljah, pravi župan in dodaja, da lahko krajani posode za zbiranje odpadnega olja dobijo v zbirno-reciklažnem centru, razdelili pa jih bodo tudi otrokom v šoli in vrtcu, kjer jih bodo tudi poučili o pomenu takega zbiranja. Svetniku Žigi Kodeliču (Svoboda) je župan zagotovil, da bodo urniki odvozov komunalnih odpadkov javno objavljeni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se