Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Poslovanje posavskih podjetij v letu 2024
Čas branja 3 min.

V družbah na območju krške občine povprečna bruto plača 2.859 evrov


Dragana Stanković
20. 5. 2025, 06.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Konec leta 2024 je bilo v Poslovni register Slovenije vpisanih 7.085 poslovnih subjektov s sedežem v kateri od šestih občin v Posavju. Ustanovljenih je bilo 70 novih družb, s poslovanjem pa je prenehalo 77 družb. Registriranih je bilo tudi 592 novih podjentikov, 480 pa jih je 'ugasnilo'.

Ajpes KK Kajdiž in Gorišek.JPG
Dragana Stanković
Zdenka Kajdiž, Ajpes, in Darko Gorišek, direktor GZS Posavske gospodarske zbornice.

Industrijsko močno usmerjena posavska regija se je v preteklem letu soočila z nekoliko manjšim povpraševanjem v primerjavi z letom prej in nadaljevanjem negotovih razmer na energetskih trgih. »Posledično so se prihodki poslovnih subjektov v regiji občutno zmanjšali, kljub temu pa je bilo zaznati pozitiven trend pri zaposlovanju, produktivnosti in povprečnih plačah, kar kaže na prilagodljivost podjetij in odpornost trga dela,« je razmere v posavskem gospodarstvu v lanskem letu povzela Zdenka Kajdiž, sicer vodja izpostave Ajpesa v Kranju, ki pa je priskočila na pomoč krški izpostavi zaradi odsotnosti vodje.

Več kot 14.000 zaposlenih

Gospodarska klima v regiji ostaja previdno optimistična, a močno pogojena z razmerami v ključnih izvozno usmerjenih panogah, dodaja. Letno poročilo za lansko leto je Ajpesu predložilo 1614 družb, je skupaj zaposlovalo nekaj več kot 14.000 ljudi, kar je 269 več kot leto prej. Število zaposlenih so povečale zlasti družbe v dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil ter v predelovalni dejavnosti,zmanjšale pa družbe v gradbeništvu in gostinstvu.

Poslovanje posavskih druzb 2024.JPG
Dragana Stanković
Poslovanje posavskega gospodarstva v letu 2024.

Prihodki so sicer upadli za sedemnajst odstotkov na nekaj manj kot pet milijard evrov (najbolj, za skoraj četrtino, v Mestni občini Krško), kar je občuten padec, a so po besedah Kajdiževe podjetja uspela ta izziv deloma ublažiti z učinkovitim obvladovanjem stroškov, saj so se tudi odhodki zmanjšali za osemnajst odstotkov. Prav tako so za sedemnajst odstotkov upadli tudi prihodki, ustvarjeni na tujih trgih.

Neto čisti dobiček se je zmanjšal za desetino glede na leto prej in je znašal 267 milijonov evrov. Pri tem več kot polovico (dobrih 145 milijonov evrov, leto prej 168 milijonov evrov) ustvarijo družbe s področja finančne in zavarovalniške dejavnosti (v to kategorijo sodi tudi dejavnost holdingov, ki je ena od osnovnih dejavnosti družbe Gen energija, op.a.).

Gen foto Gen-i.jpg
Gen-I
Več kot polovico neto čistega dobička v regiji ustvarijo družbe v finančni in zavarovalniški dejavnosti. Sem sodi tudi dejavnost holdingov, ki je ena od osnovnih dejavnosti družbe Gen.

Izstopajoča neto dodana vrednost na zaposlenega

»Kakovost poslovanja se kaže tudi v visoki povprečni neto dodani vrednosti na zaposlenega, ki znaša kar 75.942 evrov in za devetnajst odstotkov presega državno povprečje,« je dejala Kajdiževa. Pri tem še posebej izstopa občina Krško s kar 100.930 evri, kar je drugi najvišji rezultat v državi, takoj za gorenjsko občino Žirovnica. Med dejavnostmi ponovno močno izstopa finančna in zavarovalniška dejavnost z več kot 1,6 milijona evrov visoko neto dodano vrednostjo na zaposlenega.

Hkrati pa se je v Posavju v lanskem letu začelo 38 insolventnih postopkov, kar je osem več kot leta 2023. Lani se je tako začelo 31 stečajnih postopkov, šest postopkov prisilne likvidacije, en likvidacijski postopek pa je bil sprožen prostovoljno. Največ, kar šest začetih stečajnih postopkov je bilo v gradbeništvu.

Poslovanje posavskih druzb stecajni postopki v 2024.JPG
Dragana Stanković
Število začetih postopkov zaradi insolventnosti po letih.

Kljub težjim razmeram se je povprečna bruto plača v regiji glede na leto prej povečala za 181 evrov na 2.438 evrov in je 72 evrov nad slovenskim povprečjem. »To kaže na vztrajanje podjetij pri investiranju v človeški kapital,« pojasnjuje Zdenka Kajdiž. »Skupna slika tako kaže na regijo, ki je sicer doživela upad prihodkov, a je s prilagajanjem in učinkovitostjo uspela ohraniti nadpovprečno dodano vrednost in primerjalno zelo dobro plačno raven.«

Najvišje povprečne bruto plače so beležili v družbah s sedežem v Mestni občini Krško (2.859 evrov), najnižje pa v družbah na območju občine Bistrica ob Sotli (1.483 evrov). Najvišje plače so izplačali v družbah, ki delujejo v elektro-energetskih dejavnostih (5.126 evrov) ter finančnih in zavarovalniških dejavnostih (4.701 evro).

Poslovanje posavskih družb Ajpes KK Zdenka Kajdiž in Urška Rihtaršič.JPG
Dragana Stanković
Z desne Zdenka Kajdiž, vodja izpostave Ajpesa v Kranju, in Urška Rihtaršič, vodja oddelka za statistiko.

Podjetniki za desetino povečali prihodke

Podatki 1954 podjetnikov pa kažejo, da so izboljšali poslovne rezultate, saj so prihodke v primerjavi z letom 2023 povečali za skoraj desetino, pri čemer je bilo 88 odstotkov vseh prihodkov ustvarjenih na domačem trgu. Neto podjetnikov dohodek je znašal 20 milijonov evrov, kar je sedem odstotkov več kot leto prej. Podjetniki so zaposlovali 1893 delavcev (nosilci dejavnosti niso všteti), kar je 42 več kot leto prej, čeprav je med njimi kar 65 odstotkov podjetij brez zaposlenih. Povprečna mesečna plača na zaposlenega pri podjetnikih je znašala 1.604 evre. Največ, kar 430 podjetnikov, deluje v gradbeništvu, v trgovini pa 332 podjetnikov. Skupaj ustvarjata več kot polovico prihodkov in zaposlitev med podjetniki.

Poslovno poročilo je predložilo tudi 20 posavskih zadrug s 167 zaposlenimi, ki so skupaj ustvarile 36 milijonov evrov prihodkov in približno toliko odhodkov. Enajst med njimi je poslovalo pozitivno, skupaj so ustvarile 78.000 evrov čistega dobička, kar je štirikrat več kot leto prej. Šest zadrug pa je skupaj ustvarilo 514.000 evrov izgube.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.