Kmetijski svetovalci o novi kmetijski politiki (in o Mercatorju)


Veliko predavalnico grmskega šolskega centra na Sevnem pri Novem mestu so včeraj zapolnili kmetijski svetovalci iz vse Slovenije, ki so se zbrali na tradicionalnem, že 26. letnem posvetu. Letošnja glavna tema je bila skupna evropska kmetijska politika v novem obdobju od 2014 do 2020 in razvoj kmetijstva v Sloveniji. Ob posvetu pa je padlo kar nekaj besed tudi o prodaji Mercatorja,
Posveta se je udeležil tudi kmetijski minister Dejan Židan, ki je poudaril, da slovenski kmet ne bo uspešen, če ne bo povezan z drugimi in z zadrugami in če se ne bodo povezale tudi zadruge. Poudaril je tudi pomen kmetijske svetovalne službe ter ji naložil, naj med drugimi svojimi opravili skrbi tudi za povečanje lojalnosti med slovenskimi proizvajalci hrane in potrošniki. »Neposredna plačila in ostala plačila so pravica kmetov, ne nagrada, zato morajo biti izplačana pravočasno,« se je zavzel minister.

Zaradi aktualnosti prodaje Mercatorja se govorci niso mogli izogniti tej temi. Minister Židan je poudaril, da vse kaže, da imamo kupca brez denarja. "Če je prodajalcu vseeno, če je kupec brez denarja, potem naj pod istimi pogoji proda Mercator slovenskim kmetom," je pozval. Dodal je še, da je nenavadno tudi to, da je prodajalec banka v državni lasti, ki ima jasno usmeritev države, da je prodaja Mercatorja temu kupcu nesprejemljiva. Na koncu pa je spomnil še na zanimivo opozorilo AUKN, da je treba pri tem poslu v celoti upoštevati protikorupcijsko zakonodajo.
Da je treba slovensko kmetijstvo in živilsko predelovalno industrijo zaščititi, je menil tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj. Branko Tomažin, podpredsednik zbornice, pa je celo namignil, da pri prodaji Mercatorja ne gre za reševanje NLB, temveč za to, kdo bo pobral provizijo pri prodaji. Srečko Čater iz sindikata živilske industrije je v imenu 12.000 zaposlenih v tej panogi pozval državo, naj ohrani pogoje za preživetje panoge, naj bdi nad podpisanim dokumentom o odnosu v prehrambeni verigi in delitvi dobička v njej ter naj podpre zahtevo, da Agrokor ne prevzame Mercatorja. "Aktualna oblast še prejema plače za svoje delo, zato naj to spelje, sicer pa predlagam, da vse, ki delajo proti slovenskim interesom kazensko preganjamo," je bil oster.
Na posvetu je sicer državna sekretarka Tanja Strniša predstavila strateška izhodišča Slovenije za pogajanja o prihodnosti skupne kmetijske politike na ravni EU. Glavne elemente zakonodajnih predlogov te politike do leta 2020 pa je predstavila vodja Službe za EU koordinacijo in mednarodne zadeve na MKGP, Simona Vrevc. Med drugim je predstavila tudi posebno shemo za majhne kmete in uveljavitev statusa aktivnega kmeta, na področju razvoja podeželja pa zasledovanje ciljev preko šestih prednostnih nalog EU (pospeševanje prenosa znanja v kmetijstvu in gozdarstvu; povečanje konkurenčnosti kmetijstva in vitalnosti kmetij; spodbujanje organizacije prehranskih verig in obvladovanja tveganja v kmetijstvu; ohranjanje in krepitev ekosistemov, odvisnih od kmetijstva in gozdarstva; spodbujanje učinkovite uporabe virov in prehod v nizkoogljično gospodarstvo; izkoriščanje potenciala delovnih mest in razvoja podeželskih območij).
V popoldanskem času so predstavili še panožne krožke v Avstriji, dr. Miroslav Rednak s Kmetijskega inštituta Slovenije pa je predstavil stanje v kmetijstvu v 2010 in prve napovedi za 2011. Posvet je zaključil s predstavitvijo ukrepov kmetijske politike v 2012 Branko Ravnik, direktor Direktorata za kmetijstvo na MKGP. Kot je povedal, bistvenih novosti ni, tako se še naprej izvajajo ukrepi na področju neposrednih plačil, tržno-cenovni ukrepi in ukrepi Programa razvoja podeželja. Kot novost je izpostavil uvedbo zahteve po označevanju prašičev in po vzpostavitvi varovalnih pasov ob vodotokih ter podaljšanje kampanje za vnos zbirnih vlog, ki bo naslednje leto potekalo od 27. februarja do 6. maja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se