Glasbena pravljica krške glasbene šole z močnim sporočilom
Glasbena šola Krško je v dvorani Kulturnega doma Krško te dni predstavila lastno produkcijo otroške glasbeno-pripovedne pravljice Wakatanka nemškega skladatelja Christiana Kunkla.

Predstavo, na kateri je nastopilo okoli 180 učencev glasbene šole, pri pripravah nanjo pa je sodelovala tudi večina učiteljev, je režirala Lara Hrastnik. Glasbena pravljica Wakatanka vključuje soliste, otroški zbor, orkester, komorne točke in ples, pripravili pa so jo v koprodukciji s Kulturnim domom Krško.
Wakatanci so indijansko pleme, ki že od nekdaj živi v preriji v sozvočju z naravo. A ravnovesje se nekega dne poruši in njihovi bojevniki se z lova na bizone vse pogosteje vračajo brez plena. Wakatance pestita lakota in skrb. Mali Medved in ostali otroci iz plemena so iz pripovedovanja odraslih slišali, da so za izginotje bizonov krivi »bledoličniki«. Sklenejo, da se bodo odpravili na pot. Ko otroci po pustolovskem potovanju prispejo v vas bledoličnikov in izrazijo svojo jezo, najprej zavlada popolna zmeda. A zgodba vendarle dobi spravljiv konec, predvsem po zaslugi kmečkega fanta Tobija in njegovega prijatelja zahodnega vetra, Vendelin Viharja.

»Predstava ni dosegla samo odlično odigranih vlog, glasbe in plesa. Nima samo estetske vrednosti, nagovorila nas je tudi z močnim sporočilom in družbeno kritičnostjo. Torej je umetnost, morda otroška, zato pa toliko bolj neposredna in čista. Je odraz ustvarjalnosti, domišljije in čustvovanja,« je bil po predstavi zadovoljen ravnatelj Glasbene šole Krško Mitja Režman.
Kot je dejal, je pravljica navdihujoča, saj se dogaja v zelo aktualnem trenutku. »Živimo namreč v času nestrpnosti med narodi in med ljudmi nasploh in živimo v času relativizacije pomena kulture in umetnosti. Očitno eno spodbuja drugo. Nedavno smo se naposlušali zgodb o umetnikih kot družbenih parazitih in delomrznežih. Ustavimo se, dokler duh ne uide iz steklenice, ki je že odprta. Spoštujmo sebe in ljudi okoli sebe, drugače bo naš čas pristal na fotografijah vojnih dopisnikov. Pustimo otrokom, da si zgradijo svet, o katerem govorijo v tej predstavi, in se pod njihovim mentorstvom podajmo v prihodnost.«

Izvedli so pet uprizoritev, dve za izven in tri za osnovne šole. Po Režmanovih besedah si je predstavo ogledalo okoli 1500 učencev posavskih osnovnih šol in drugih obiskovalcev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se