© 2026 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Skrb za čebelarsko tradicijo
Čas branja 2 min.

Kdo je postal državni prvak med mladimi čebelarji?


M.G.
17. 5. 2026, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na državnem tekmovanju mladih čebelarjev je sodelovalo okoli 600 učencev, ki so pokazali znanje in skrb za čebelarsko tradicijo.

äťebelarji.jpg
M. G.
Čebelarji VDC Črnomelj z mentorjem Dušanom Milinkovićem

Na Osnovni šoli Loka Črnomelj je nedavno potekalo 48. državno tekmovanje mladih čebelarjev, ki se ga je udeležilo okoli 600 tekmovalcev iz vse Slovenije, obiskovalcev in spremljajočega osebja pa je bilo še najmanj tristo.

Tekmovanje, ki ga je Čebelarska zveza Slovenije pripravila v sodelovanju z OŠ Loka Črnomelj, Čebelarskim društvom Črnomelj, Občino Črnomelj in RIC Bela krajina, je bilo izpeljano kot eno najboljših doslej. Obsegalo je štiri težavnostne stopnje, mladi čebelarji so morali pokazati znanje o biologiji čebel, čebeljih pridelkih, prepoznavanju meda in osnovah čebelarstva, nekaj nalog pa je bilo praktičnih.

Preberite še

»Zanimanje za čebelarstvo med mladimi tudi v Beli krajini spodbujajo že v vrtcih z medenimi zajtrki, nadaljujejo pa ga s čebelarskimi krožki na osnovnih šolah in različnimi tečaji za začetnike,« je uvodoma povedal Dušan Milinković, predsednik Čebelarskega društva Črnomelj, ki ima okoli 150 članov, in vsestranski mentor. Še posebej so ponosni na mlade čebelarje, ki so predlani osvojili naslov državnih prvakov, letos pa je Nik Šterk iz OŠ Loka Črnomelj postal državni prvak na višji stopnji.

Novost letošnjega tekmovanja je bila uvedba ločene tekmovalne stopnje za udeležence iz varstveno-delovnih centrov ter centrov za usposabljanje, delo in varstvo. Naloge v tej kategoriji so bile vsebinsko prilagojene njihovim sposobnostim in načinu dela. S tem želi Čebelarska zveza Slovenije še izraziteje poudariti, kako pomembno je prizadevanje za vključenost, sprejetost in enake možnosti za vse tekmovalce.

V svoji kategoriji so prvo mesto dosegle ekipe VDC Črnomelj: David Režek in Peter Špehar, Alenka Kambič in Marija Medic, Zlatko Črnej in Boris Toplak ter Mirko Konda in Franci Novak.

Mladi tekmovalci so povedali, da vprašanja niso bila pretežka, čeprav je bilo nekaj zahtevnejših nalog. »Hm, malce sem ugibal pri vprašanju o azijskem sršenu in pravilno odgovoril, da je večji od slovenskega sršena,« je izstrelil osnovnošolec Marko iz Črnomlja. Sošolec Aleks pri vprašanju »Bič je del česa: nog, trepalnic ali ustnega aparata?« ni niti za trenutek podvomil. »Nog!« je rekel in skočil od veselja, ko mu je mentor Dušan povedal, da je odgovor pravilen. Natan in Žan sta priznala, da so bila vprašanja kar zahtevna, a sta bila kos nalogam. »Čebelarski krožek obiskujeva šele prvo leto, a že z veseljem spoznavamo delo s čebelami in pomen ohranjanja kranjske sivke,« sta povedala.

Tekmovanje je pokazalo, da zanimanje za čebelarstvo med mladimi ostaja veliko, organizatorji pa verjamejo, da bodo prav mladi rodovi tudi v prihodnje skrbeli za ohranjanje slovenske čebelarske tradicije.

Dolenjski list

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.