Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
sreda, 1. januar 2025
09:00 Novoletni pohod na Pogorelec, zbor pred GG Podturn
19:00 Novoletni ples z ansamblom Pogum, Gostilna pri Japu Praproče pri Temenici
petek, 3. januar 2025
20:00 Jazz večer: Tomi Purich Balkan Jazz Group, LokalPatriot Novo mesto
sobota, 4. januar 2025
08:00 Pohod na Boč (978m), zbor pri OŠ Bršljin Novo mesto
19:00 Dalmatinski večer s Klapo More, Hotel Pri Mostu Dolenjske Toplice
VečBela krajina
sreda, 1. januar 2025
14:00 Novoletni skok v Kolpo, Kamp Kanu Radenci
sobota, 4. januar 2025
21:00 Koncert: Masayah, Izza grada Metlika
torek, 7. januar 2025
09:30 Usposabljanje za starejše voznike, KD Metlika
17:00 Bralni klub, Krajevna knjižnica Semič
17:30 Joga za otroke, Knjižnica Črnomelj
VečPosavje
petek, 3. januar 2025
17:00 Zaključek Vencembra, KD Loka Loka pri Zidanem Mostu
torek, 7. januar 2025
18:00 Muca Copatarica, KD Krško
sreda, 8. januar 2025
18:00 Matic Kocijančič: Smoletova Antigona skozi čas - predavanje in pogovor, Klub KDK Krško
petek, 10. januar 2025
19:30 Dominik Smole: Antigona (poetična politična drama), KD Krško
sreda, 15. januar 2025
16:00 Vodstvo po razstavi in pogovor: 50 let temeljev za nuklearko, KD Krško
Več29.12.2024 | 14:00 | Igor Vidmar
Dom na Krasu, hiša v Solkanu, kjer v stanovanjski skupnosti živi skupina invalidov, varovancev socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu. Njihovo prebivanje gre v nos sosedom, ki so se, da bi jih izgnali iz svoje bližine, organizirali v civilno iniciativo.
Civilno iniciativo, ki nasprotuje prebivanju invalidov v svoji okolici, je sprejel tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. Niso našli skupnega jezika. Za TV Slovenija je povedal, da gre za invalide, ki pa jih civilna iniciativa vidi drugače in da so njeni člani do invalidov zelo diskriminatorni.
Za kaj pravzaprav gre? Za nestrpnost? Vsekakor. Za zavračanje drugačnosti? Tudi. Za nehuman odnos do sočloveka v stiski? Predvsem za to. Če človek še lahko mogoče razume neko nezaupanje ali celo strah v stiku z nekom, ki je drugačen, ki je tako ali drugače prizadet, ki ima na primer duševne težave, pa zavračanje njegovega prebivanja v naselju in boj za njegovo izselitev ne moreta biti razumljiva. To preprosto ni človeško, ni humano.
Civilne iniciative same po sebi niso nič slabega. So legitimen in demokratičen pojav. Marsikdaj delujejo družbeno koristno, preprečijo politično ali kapitalsko uzurpacijo prostora, delujejo v dobro človeka in skupnosti. A ne vedno. Marsikdaj zagovarjajo zelo ozke osebne interese na škodo splošnega dobra in soljudi. Tudi v naših krajih jih ne manjka.
Primer solkanske civilne iniciative je ta trenutek najbolj vroč, a takih in podobnih civilnih iniciativ tudi v preteklosti v Sloveniji ni manjkalo. Ljudje so se organizirali v civilno iniciativo, tudi ko so v njihovi bližini načrtovali gradnjo vrtca, šole ali doma za ostarele, da ne govorimo o nasprotovanju gradnji otroških igrišč ali pumptracka. Vrtcu so pred leti nasprotovali tudi v novem novomeškem naselju Podbreznik.
Solkanska civilna iniciativa zastopa ljudi, ki jih motijo invalidi in jih nočejo imeti v svoji bližini. Da bi, na videz legitimno, dosegli svoje, izkoriščajo vse zakonske možnosti, štango pa jim pri tem drži celo gradbeni inšpektor, državni uradnik, ki mu je uspelo v gradbenem zakonu najti člen, po katerem lahko invalide izseli iz njihovega prebivališča. In je ukrepal. A nimajo javni uslužbenci svojega etičnega kodeksa? Imajo. Mogoče v njem res ne piše nič o konkretnem primeru, a sodobna etika temelji na krščanski etiki, to, kar počnejo civilna iniciativa in njihov inšpektor v Solkanu, pa ni ne etično ne krščansko. Ob božiču bi se lahko vprašali, kaj bi v takem primeru naredil Kristus.
Iz aktualne tiskane številke Dolenjskega lista
Slika 1: Foto: K. K. V.; Primorske novice
Povezane objave
Ocene komentarjev