Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
ponedeljek, 25. november 2024
17:00 Ustvarjalna delavnica, večnamenska dvorana Dvor
torek, 26. november 2024
17:00 - 20:00 Okusi Novo mesto: Kulinarične delavnice na Trški gori, Zidanica Verček TG Novo mesto
18:00 Maja Papež Iskra: Vpliv zgodnjih avtoritet na kasnejše odnose, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
19:00 Gledališka predstava "Ljudje, kraji in stvari", KCJT Novo mesto
sreda, 27. november 2024
16:30 Praznični okraski: delavnice za otroke, TIC Novo mesto
VečBela krajina
sreda, 27. november 2024
17:00 Ukrajinski večer, ZIK Črnomelj
četrtek, 28. november 2024
17:00 Viniški knjižni moljčki, Spominska hiša OŽ Vinica
17:00 Delavnica ročnih del - klekljanje, Krajevna knjižnica Semič
18:00 Grafična delavnica z Jasmino Nedanovski, MC Metlika
petek, 29. november 2024
VečPosavje
ponedeljek, 25. november 2024
16:00 Slavnostna podelitev štipendij Občine Sevnica, KD Sevnica
torek, 26. november 2024
17:00 Odprtje razstave "Na obisku pri Juriju Dalmatinu", Viteška dvorana Brežice
sreda, 27. november 2024
08:00 - 14:00 Dnevi odprtih vrat Enote VDC Sevnica, VDC Sevnica
16:00 27. Območno srečanje literarnih ustvarjalcev "Če beseda bi doma ostala": Literarna ustvarjalnica, Mestna hiša Brežice
18:00 Žive besede: Andrej Šifrer, Zidanica Jelenič Jablance
Več12.9.2024 | 09:00 | Dragana Stanković
Brežice - »Petintridesetletni moški je po hudem padcu v gorah že enajst dni ležal v komi na oddelku Centra intenzivne terapije v UKC Ljubljana. Sprva ni bilo videti, da bi se prebudil, a dvanajsti dan je prišlo do preobrata. Med glasbeno terapijo je najprej premaknil roko, nato nogo in začel dvigovati glavo. Ko sem zapela njegovo ime, so mu iz oči pritekle solze. Zdravstvo in glasbena terapija sta bila v tistem trenutku z roko v roki. Danes, po devetih mesecih, hodi na sprehode s svojo enoletno hčerko, v času rehabilitacije pa je napredoval hitreje, kot so pričakovali.«
Tako je na mednarodnem glasbenem simpoziju minuli konec tedna v Brežicah lastno izkušnjo učinkovanja glasbene terapije opisala Petra Gabršček iz Rogaške Slatine, ena od osmih aktivnih kvalificiranih glasbenih terapevtk v Sloveniji, ki so zaključile triletno izobraževanje na Inštitutu Knoll v Šentilju.
Avtizem, demenca, depresija ...
Simpozija in generalne skupščine Evropske konfederacije glasbenih terapevtov (EMTC) so se udeležili terapevti iz več kot dvajsetih evropskih držav, med njimi tudi iz slovenskega Združenja glasbenih terapevtov, ki deluje pet let. V tujini je glasbena terapija že priznana stroka in sestavni del celostne obravnave posameznikov z različnimi težavami. Kot učinkovito pomoč pri postopkih zdravljenja, izboljšanja počutja in kakovosti življenja pa jo tudi pri nas vse bolj prepoznavajo v različnih, tudi kliničnih okoljih.
Glasbeni terapevti v Sloveniji trenutno največ delajo z osebami z motnjami v duševnem razvoju, v osnovnih šolah z otroki in mladostniki s posebnimi potrebami, pa v domovih starejših, zlasti z osebami z demenco, zelo aktivne pa so trenutno na onkološkem in drugih oddelkih Pediatrične kliniki, kjer so glasbeno terapijo prepoznali kot odlično pomoč bolnim otrokom.
Kot je na nedeljski okrogli mizi izpostavil nizozemski glasbeni terapevt Gerben Roefs, raziskave, opravljene v zadnjem desetletju, dokazujejo, da glasbena terapija pomaga pri demenci, depresiji, avtizmu in pri ljudeh s posebnimi potrebami. »Glasba ni le umetniška oblika, temveč močno orodje za ohranjanje zdravja možganov in duševnega dobrega počutja,« je poudaril Roefs.
Okrogla miza v okviru mednarodnega simpozija z naslovom Srečanje v glasbi - kje smo in kam gremo? (Foto: Miha Dežman)
Glasbeni dialog klienta in terapevta
Po besedah Mihaele Kavčič, ki kot glasbena terapevtka prednostno deluje na ljubljanski Pediatirčni kliniki in v Centru Obelisk v Ljubljani, je glasbena terapija strokovna praksa, pri kateri gre za trosmerni proces med klientom, terapevtom in glasbo. »Glasba je tista, ki omogoča, da klient z njo izraža vse tisto, kar je v njem. S pomočjo glasbe klientu pomagamo, da prepozna svoje vzorce, stiske in vse to skozi glasbo, ki jo igra skupaj s terapevtom, izrazi in ozdravlja.«
Terapevt z igranjem glasbe na različne instrumente sledi klientu in njegovemu glasbenemu izražanju. Kot dodaja Maruša Juvanc, vodja centra za glasbeno terapijo Muzikalije in gostiteljica generalne skupščine EMTC, lahko gre pri tem za povsem preproste improvizacije, situacijske pesmi, tišino, pogovor. Terapevt nima vnaprej zastavljenega načrta, kako bo potekala ura terapije, pač pa se stvari dogajajo v danem trenutku, pojasnjuje.
Visoki mednarodni standardi
Med udeleženci simpozija je bila tudi pionirka glasbene terapije, Karin Schumacher iz Nemčije, ki je svojo pot začela v sedemdesetih letih in s svojim delom vplivala na razvoj te terapije v Avstriji in Nemčiji. Schumacherjeva je poudarila pomen pravne ureditve poklica glasbenega terapevta, saj je v nekaterih evropskih državah, kot je Avstrija, glasbena terapija zakonsko urejena, medtem ko v Sloveniji še ni.
Kljub temu pa glasbeni terapevti pri nas delujejo po visokih mednarodnih standardih, je dejala Špela Loti Knoll, ustanoviteljica Inštituta Knoll, prvega in edinega izobraževalnega programa za glasbene terapevte v Sloveniji. Po njenih besedah je glasbena terapija v Sloveniji vedno bolj prepoznana in spoštovana, zlasti v ustanovah, kjer delajo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi težavami ter s starejšimi.
Nujna je zakonska ureditev
Kot pojasnjuje Rozalija Dvoršek, predsednica Združenja glasbenih terapevtov Slovenije, ker glasbena terapija pri nas še ni zakonsko urejena, gre za zdaj še za samoplačniško storitev, veliko terapij se financira tudi preko društev ali raznih evropskih projektov.
»Eden naših najpomembnejših ciljev je prav zakonska regulacija. Prizadevamo si, da glasbena terapija postane uradno priznana terapija v okviru umetnostnih terapij v Zakonu o psihoterapiji, ki je bil nedavno v prvi obravnavi v parlamentu,« dodaja Rozalija Dvoršek.
Galerija (20)
Slika 1: Glasbena terapija. (Foto: ZGTS)
Slika 2: Petra Gabršček in Rozalija Dvoršek
Slika 3: Glasbena terapija z osebami z motnjami v duševnem razvoju. (Foto: ZGTS)
Slika 4: Okrogla miza v okviru mednarodnega simpozija z naslovom Srečanje v glasbi - kje smo in kam gremo? (Foto: Miha Dežman)
Slika 5: Glasbeni dialog. (Foto: Miha Dežman)
Slika 6: Maruša Juvanc
Slika 7: Ena od delavnic na simpoziju. (Foto: Miha Dežman)
1/20: Foto: Miha Dežman
2/20: Vokalno glasbena delavnica. (Foto: Miha Dežman)
3/20: Delavnica na temo avtizma s Karin Schumacher. (Foto: Miha Dežman)
4/20: Delavnica na temo avtizma s Karin Schumacher. (Foto: Miha Dežman)
5/20: Foto: Miha Dežman
6/20: Foto: Gerben Roefs
7/20: Glasbena terapija za osebe z demenco. (Foto: ZGTS)
8/20: Glasbena terapija za osebe z motnjami v duševnem razvoju. (Foto: ZGTS)
9/20: Glasbena terapija. (Foto: Miha Dežman)
10/20: Glasbena terapija. (Foto: Miha Dežman)
11/20: Foto: Miha Dežman
12/20: Glasbeni dialog. (Foto: Miha Dežman)
13/20: Glasbeni dialog. (Foto: Miha Dežman)
15/20: Katarina Habe (Foto: Miha Dežman)
16/20: Maruša Juvanc
17/20: Okrogla miza (Foto: Miha Dežman)
18/20: Petra Gabršček
19/20: Prosta improvizacija. (Foto: Miha Dežman)
20/20: Zakljucek simpozija. (Foto: Miha Dežman)
Povezane objave
Ocene komentarjev