dolenjska

Nogomet jo je popeljal onkraj Atlantika

4.9.2024 | 14:30 | Rok Nose

Laro Lobe s Studenca pri Trebnjem je že od nekdaj vleklo v tujino. Pred dvema letoma se je tako odločila, da bo šla študirat v Združene države Amerike. Pristala je na univerzi Le Moyne v Syracusu v zvezni državi New York, kjer študira psihologijo, obenem pa igra tudi nogomet za univerzitetno moštvo.

Lara ob prejetju nagrade študentka leta 2023/24 (Foto: osebni arhiv)

Lara ob prejetju nagrade študentka leta 2023/24 (Foto: osebni arhiv)

Nogomet ima v njenem življenju prav posebno mesto. Pred odhodom na drugo stran Atlantika je bila članica Ženskega nogometnega kluba Olimpija in takrat jo je soigralka navdušila za študij v tujini. »Mislila sem, da je to mogoče samo v filmih, a ko sem se malo bolj pozanimala, sem spoznala, da je to uresničljivo. Ko sem mami in očetu predstavila idejo, sta bila kar malo v šoku. Pričakovala sta, da bom šolanje nadaljevala v Sloveniji, ne pa na drugem koncu sveta. Vseeno sta me podpirala, za kar sem jima zelo hvaležna,« pravi Lara.

POSLALA VEČ KOT 100 PROŠENJ

Kadar si nekaj zada, potem to tudi izpelje. Tako se je v četrtem letniku novomeške gimnazije dokončno odločila za študij v ZDA. Zagnano se je lotila iskanja univerze, na kateri bi lahko ob študiju igrala nogomet. Vedela je, da si sama študija ne more plačati, saj vsako študijsko leto precej stane, zato je računala na športno štipendijo, ki jo nekaterim športnikom podelijo univerze. Da bi jih prepričala, da naj ravno njo vzamejo v svoje moštvo, je sestavila kratek filmček s svojimi najboljšimi akcijami, ki ga je priložila prošnji. Vsega skupaj je po elektronski pošti na različne naslove univerz poslala več kot sto prošenj. »Poznala sem nekoga, ki je slovenskim športnikom pomagal pri tem. Poslal mi je seznam univerz in šla sem kar po vrsti. Rekla sem, da nimam česa izgubiti.«

V dresu nogometne ekipe College Le Moyne (Foto: Greg Wall)

V dresu nogometne ekipe College Le Moyne (Foto: Greg Wall)

Kar dolgo je čakala na odgovore. »Nekateri trenerji so mi dejali, da bi me vzeli, vendar imajo moštvo že zapolnjeno, spet drugi so mi zatrjevali, da me z veseljem sprejmejo, a mi ne morejo ponuditi polne štipendije. Nisem obupala, saj sem bila prepričana, da mi bo uspelo. In res mi je. Pri teh zadevah moraš imeti tudi malo sreče, biti ob pravem času na pravem kraju,« pove Lara, ki se ji je vztrajnost izplačala.

Športno štipendijo, s katero si pokrije stroške šolanja in bivanja, so ji ponudili na univerzi Le Moyne v Syracusu. Dva letnika sta že za njo. »Gre za manjšo zasebno fakulteto. Razredi so manjši, prav tako predavalnice. Mislim, da nisi samo številka kot na katerih večjih fakultetah, temveč te profesorji poznajo. Za nas športnike imajo posluh, saj vedo, koliko časa porabimo za treninge in vožnje na gostujoče tekme. Včasih se v eno smer peljemo po več ur,« pravi Lara.

NJEN NAPREDEK ZAUSTAVILA POŠKODBA

Američani so po njenih besedah veliki športni navdušenci, veliko dajejo tudi na univerzitetna tekmovanja. Finala ameriškega nogometa in košarke pritegneta ogromno gledalcev in sta med najbolj gledanimi športnimi dogodki v državi. »Tudi na univerzi Le Moyne je zelo dobro poskrbljeno za nas športnike. Na vsakem treningu je navzoč fizioterapevt, če se morda komu kaj zgodi ali mu nenadoma postane slabo. Priprave na sezono so kar naporne, vsaka igralka mora najprej opraviti testiranja, da vidijo, kako dobro je pripravljena. Nihče nima zagotovljene prve enajsterice, na vsakem treningu moraš zato dati vse od sebe. Trener pa se nato odloči, koga bo na tekmah poslal v igro. Zato je sploh med nogometašicami, ki prihajajo od drugod, čutiti tekmovalnost. Nobena ne želi izpasti iz ekipe, kajti to lahko pomeni, da bo izgubila športno štipendijo, ki jo moraš vsako leto potrditi z uvrstitvijo v moštvo,« pove Lara, ki igra na levem ali desnem boku, po potrebi pa tudi na drugih položajih.

Lara Lobe študira v Združenih državah Amerike. (Foto: R. N.)

Lara Lobe študira v Združenih državah Amerike. (Foto: R. N.)

Univerzitetna ekipa, za katero igra, ne sodi med najboljše v državi, vseeno pa so po njenih besedah v zadnjih dveh letih naredile velik napredek. Tudi sama je zadovoljna s svojim napredkom, čeprav jo je konec lanske sezone zaustavila poškodba kolena, ki jo je staknila na tekmi. Zdaj uspešno okreva in upa, da bo kmalu lahko spet občutila tekmovalni vrvež.

ZANIMA JO ŠPORTNA PSIHOLOGIJA

Treninge uspešno združuje s šolskimi obveznostmi, njeno povprečje ocen znaša več kot devet. »Če se dobro organiziraš, potem nimaš težav. Med letom pišemo kar nekaj testov, veliko je tudi seminarskih nalog. Znanje se preverja sproti, ni vse tako zgoščeno ob koncu semestra kot pri nas,« še doda Lara, ki živi znotraj študentskega kompleksa. V sobi študentskega doma so ji v preteklosti družbo delale Američanke, Švedinja in Norvežanka, v novem študijskem letu pa bo za sostanovalki imela tudi Nemko in Kanadčanko.

Pred znamenitim kipom svobode v New Yorku (Foto: osebni arhiv)

Pred znamenitim kipom svobode v New Yorku (Foto: osebni arhiv)

»Ničesar ne obžalujem. Prav sem se odločila, da sem odšla študirat v Ameriko. To je bila do zdaj zelo dobra izkušnja, spoznala sem veliko ljudi iz drugih kultur. Prijatelje imam po vsem svetu,« je vesela.

Lara bo jeseni zakorakala v tretji letnik, že zdaj pa razmišlja, da bi se po koncu četrtega letnika vpisala na podiplomski študij. Veseli jo športna psihologija.

Za božično-novoletne praznike se bo znova vrnila domov. »V Ameriki je lepo, a doma je najlepše. Tukaj imam prijatelje, s katerimi sem odraščala. Predvsem pa se vedno razveselim mamine kuhinje,« odkrito pove.

Nogomet jo je popeljal onkraj Atlantika

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava