kronika

Zamotili in izkoristili priložnost - ko nas obiščejo ''strokovnjaki''

30.8.2024 | 13:30 | M. K.

V sredo dopoldne sta dva mlajša fanta pri Mačkovcu zamotila 86-letno oškodovanko, medtem ko je njun pajdaš vstopil v hišo in odnesel denarnico z nekaj denarja in dokumenti. Trebanjski policisti in vodniki službenih psov so dokumente pri pregledu okolice našli, denarja in bančnih kartic pa ne. 86-letnici so povzročili za okoli tristo evrov škode, danes poročajo s PU Novo mesto.

V Vavti vasi pa so popoldne zaznali tatvino denarja, ki se je zgodila nekaj ur pred prijavo. Policisti iz Dolenjskih Toplic so ugotovili, da je 75-letni oškodovanec okoli poldneva dobil »obisk« moškega, ki se je predstavljal kot delavec telekomunikacijskega podjetja. Z oškodovancem se je pogovarjal nekaj minut o nekih meritvah, nato pa odpeljali. Popoldne pa so ugotovili, da je bil to očitno način, kako ga zamotiti, da so drugi storilci vstopili v hišo, jo pregledali in odnesli za nekaj tisoč evrov prihrankov.

Simbolna slika (Foto: arhiv; M. V.)

Simbolna slika (Foto: arhiv; M. V.)

POLICIJA SVETUJE

Policisti pogosto obravnavajo drzne tatvine iz stanovanjskih hiš, ki jih storilci izvršujejo zelo prefinjeno in pretkano, oškodovance pa tako zavedejo, da mine kar nekaj časa, preden ugotovijo, da so bili okradeni, opozarjajo na PU Novo mesto. Ker so ljudje (običajno gre za starejše občane) še vedno premalo previdni ali pozorni do neznancev, ki pridejo na njihove domove in jih ogovorijo, ne bo odveč nekaj opozoril.

Policisti se ob prijavah takšnih dejanj srečujejo s težavo, da oškodovanci šele čez čas, na primer več ur, ugotovijo, da so bili okradeni. Obenem ne znajo dobro opisati storilcev, saj so ti z njimi vzpostavili prijazen odnos in zaupanje. Preden oškodovanci opazijo, da so bili okradeni, v večini primerov že "pospravijo" prostor, kjer so delovali storilci, s tem pa spremenijo kraj dejanja in uničijo morebitne sledi.

Občanom svetujejo, naj imajo svoje nenapovedane "obiskovalce" ves čas pod nadzorom in naj jih brez potrebe ne vabijo v stanovanjske prostore. Ob odhodu od doma, četudi "stopijo samo za vogal", naj hišo vedno zaklenejo, ključ pa vzamejo s sabo.

Če se osebe izdajajo za serviserje, izvajalce raznih del ipd., jim svetujejo, naj vedno zahtevajo na vpogled identifikacijsko izkaznico ali delovni nalog. Ob tem naj bodo pozorni tudi na videz oseb (njihova oblačila, govor, morebitne posebnosti) in na vozilo, s katerim so se te osebe pripeljale (znamko, barvo, tip in registrsko številko vozila).

Če kljub previdnostnim ukrepom postanejo žrtev kaznivega dejanja, priporočajo, da takoj obvestijo policijo na številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Policijo naj pokličejo tudi, če zaznajo pojav neznanih oseb in vozil in se jim njihovo vedenje ali zadrževanje na določenem kraju zdi sumljivo (če neznanci na primer opazujejo objekt). Če želijo ostati anonimni, lahko pokličejo tudi na anonimno številko policije 080 1200.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava