kočevsko-ribniško

Pralni stroj deluje, ko dežuje

19.11.2024 | 18:35 | STA

Ribnica - Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na današnji novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Fotografije: Amnesty International Slovenije

Fotografije: Amnesty International Slovenije

"Medtem ko se javno mnenje ukvarja z zelenim prehodom in jedrsko energijo, si Romi v številnih romskih naseljih prizadevajo za priklop na vodo in elektriko, mnogi romski otroci pa domačo nalogo delajo pri svečah ali večere preživljajo v temi," je opozorila direktorica Amnesty International Slovenije Nataša Posel.

Nesprejemljivo se ji zdi, da v Sloveniji država romskim družinam v naseljih, ki obstajajo že desetletja, odreka možnost pitne vode in elektrike. Slednje za mnoge romske otroke pomeni obsodbo na neizobraženost in na revščino, je opozorila pred svetovnim dnevom otrokovih pravic, ki bo v sredo.

V Sloveniji je po podatkih vlade brez pitne vode okoli petina romskih naselij. "Pri tem vlada sicer navaja, da imajo omenjena naselja samooskrbo z vodo, ki pa je v praksi videti tako, da je npr. pralni stroj priklopljen direktno pod kapnico in deluje le, ko dežuje. To pa ne more biti sistemska rešitev," je dejala.

Pralni stroj deluje, ko dežuje

Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je opozoril, da pomanjkanja vode in elektrike romskim družinam povzroča številne težave, med drugim romskim otrokom otežuje vključevanje v izobraževanje, odraslim Romom pa zaposlovanje, kar so potrdili tudi na novinarski konferenci navzoči Romi.

Država bi morala po mnenju Horvat Muca k zagotavljanju vode in elektrike v romskih naseljih pristopiti zelo resno in organizirano, saj urejanje teh vprašanj ne more biti prepuščeno posameznih politikom in županom bodisi na lokalni bodisi na državni ravni. "Potrebujemo neka sistemska pravila, sistemsko financiranje in sistemsko določitev odgovornosti za urejanje teh stvari," je dejal.

Del težav bi sicer po njegovi oceni lahko rešila sprememba 20. člena zakona o financiranju občin, ki bi določila, da so sredstva, ki jih občine dobijo za Rome, namenska. Občine naj bi sicer po njegovih informacijah prihodnje leto v ta namen dobile 9,2 milijona evrov, kar "ni tako zanemarljivo".

SAMO POGORELC: NIKOGAR NE BOM OSREČEVAL NA SILO

Današnjo novinarsko konferenco so izvedli na kraju, do katerega namerava občina Ribnica napeljati začasni vodni priključek za Rome iz manjšega naselja Otavice. Direktorica Amnesty International Slovenije je opozorila, da takšna rešitev ni primerna, saj je do priključka po cesti en kilometer. Do njega sicer vodi tudi krajša, 300 metrov dolga linija, a gre ta neposredno ob železniški progi in za otroke, ki bi hodili po vodo, ni varna, je opozorila. Tudi Amir Hudorovič iz naselja Otavice je povedal, da bo priključek težko dostopen, posebej pozimi.

Pralni stroj deluje, ko dežuje

Ribniški župan Samo Pogorelc je povedal, da je to trenutno edina možna rešitev, ki jo imajo. Romsko naselje Otavice je namreč nelegalno zgrajeno na kmetijskem zemljišču, na katerega pa po slovenski zakonodaji ni dovoljeno pripeljati vodovodnega priključka. Tam živečim Romom so po besedah župana sicer ponudili več drugih možnosti - od tega, da jim vodo vozijo gasilci, do tega, da jim občina pomaga kupiti zalogovnik za vodo - a so Romi vse zavrnili. "Zdaj očitno zavračajo tudi to možnost. Če jim začasni priključek ne pomeni nič, potem tudi tega ne bomo napeljali, kajti nobenega ne bom osrečeval na silo," je dejal.

Pralni stroj deluje, ko dežuje

V Amnesty International Slovenije so sicer prepričani, da je za zagotavljanje človekovih pravic na svojem ozemlju vedno odgovorna država, četudi za to podeli pristojnost občini. Zato so začeli z zbiranjem podpisov pod peticijo, v kateri predsednika vlade Roberta Goloba pozivajo, naj vlada romskim družinam v jugovzhodni Sloveniji zagotovi dostop do vode tam, kjer ga še nimajo. "Preskrba z vodo je sicer odgovornost občin, a če te tega za svoje prebivalce ne naredijo, je dolžnost države, da v to poseže in zagotovi ustavno zajamčeno pravico do vode," je zapisano v peticiji.

‹ nazaj

Galerija (16)

20241119_101114
20241119_101310
20241119_101920
20241119_102114
20241119_102409
20241119_103617
20241119_115518
gozd
kanister-gorica_vas
kanister
otroci
pipa
Potok-1
Potok2
pralni_stroj_potok
romi1

Komentarji (3)

19.11.2024 3 (3) (0)OceniIvan Janez 
Ribniški župan Samo Pogorelc za predsednika!
20.11.2024 1 (1) (0)Ocenitomaz 
Ej, ej nevladniki lahko je živeti na račun države, nekako tako kot cigani-romi, od države. Ja vodo če jo imaš kam pripeljati in zavest in dolžnost plačevati. Ga. direktorica AIS pred tem izpadom bi si morala prebrati prispevek v tem mediju kako je v Novem mestu pri ciganih kjer je občina uredila prav to nemogoče za večino prebivalstva pripeljati vodo na tujo zemljo. Koliko ciganov se je priključilo pred števcem, in koliko od tistih ki so priključeni za števcem, v prispevku navedeno 130.000 eur, jo plačuje: https://dolenjskilist.svet24.si/2024/11/18/295984/novice/dolenjska/poleti_so_si_nekateri_uredili_prave_vodne_parke/.
29d nazajOceniAleš Knavs 
Amnesty international spokajte se iz države pa da nikoli več ne slišim za vas. ZAKON JE ZA VSE ENAK. BREZ DELA NI JELA, BREZ PLAČILA POLOŽNIC NI VODE!!!

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava